Forsvarsminister Trine Bramsen vil se på flere cybersikkerhedskrav til danske virksomheder

To danske energiselskaber er blandt ofrene i det omfattende SolarWind hackerangreb, og det får nu den danske forsvarsminister til at åbne op for strammere krav til den danske energisektor.

Artikel top billede

(Foto: CHRISTIAN SUNDSDAL)

Forsvarsminister Trine Bramsen (S) er klar til at se på, om der er brug for strengere krav til den danske energisektor for at forhindre cyberangreb.

Det skriver Jyllands Posten.

Udmeldingen kommer efter, at det blev kendt, at to danske energiselskaber er blandt ofrene for det omfattende SolarWind-hackerangreb, der blandt andet har kompromitteret flere amerikanske ministerier.

Derfor har energisektorens interesseorganisation Dansk Energi foreslået, at man skærper logningskravene for den danske energisektor.

Læs mere her: To store danske energiselskaber ramt af SolarWind-angrebet

Det er et forslag, som Trine Bramsen er klar til at se nærmere på. Derfor har hun indkaldt de øvrige partier i Folketinget for at diskutere sagen.

"Det har høj prioritet. Særligt fordi, der er tale om forsyningsvirksomheder, der har med kritisk infrastruktur at gøre. Vi vil nu kigge på, hvad vi kan gøre. Om det så lige præcis er det forslag, der ligger på bordet her, vi kommer til at bruge, kan jeg ikke sige med sikkerhed. Men det helt klart en problemstilling, vi skal håndtere," siger Trine Bramsen til avisen.

Læs også: Microsoft-chef raser mod SolarWinds-angreb: "Det er et vilkårligt globalt frontalangreb"

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 1. oktober 2026 ansat Annette Macsay Mostrup som Channel Manager Nordics. Annette skal især beskæftige sig med at udvikle og styrke IFS’ kanal- og forhandlerøkosystem i Norden. Annette kommer fra en stilling som Regional Partner Manager Nordics hos Keepit. Annette har tidligere beskæftiget sig med partnerudvikling og kanalstrategi i virksomheder som Citrix, VMware, Splunk og Zscaler. Nyt job

    Annette Macsay Mostrup

    IFS Danmark A/S

    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network

    LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

    Gustav Olsen

    IFS Danmark A/S