Forsvarsminister Trine Bramsen vil se på flere cybersikkerhedskrav til danske virksomheder

To danske energiselskaber er blandt ofrene i det omfattende SolarWind hackerangreb, og det får nu den danske forsvarsminister til at åbne op for strammere krav til den danske energisektor.

Artikel top billede

(Foto: CHRISTIAN SUNDSDAL)

Forsvarsminister Trine Bramsen (S) er klar til at se på, om der er brug for strengere krav til den danske energisektor for at forhindre cyberangreb.

Det skriver Jyllands Posten.

Udmeldingen kommer efter, at det blev kendt, at to danske energiselskaber er blandt ofrene for det omfattende SolarWind-hackerangreb, der blandt andet har kompromitteret flere amerikanske ministerier.

Derfor har energisektorens interesseorganisation Dansk Energi foreslået, at man skærper logningskravene for den danske energisektor.

Læs mere her: To store danske energiselskaber ramt af SolarWind-angrebet

Det er et forslag, som Trine Bramsen er klar til at se nærmere på. Derfor har hun indkaldt de øvrige partier i Folketinget for at diskutere sagen.

"Det har høj prioritet. Særligt fordi, der er tale om forsyningsvirksomheder, der har med kritisk infrastruktur at gøre. Vi vil nu kigge på, hvad vi kan gøre. Om det så lige præcis er det forslag, der ligger på bordet her, vi kommer til at bruge, kan jeg ikke sige med sikkerhed. Men det helt klart en problemstilling, vi skal håndtere," siger Trine Bramsen til avisen.

Læs også: Microsoft-chef raser mod SolarWinds-angreb: "Det er et vilkårligt globalt frontalangreb"

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | København

    Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Netcompany A/S

    Data Management Consultant

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    Projektleder

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Everllence

    Software Engineer

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics