Kinesisk it-gigant tjener for første gang penge på sin cloud-forretning

For første gang nogensinde kan den kinesiske it-gigant Alibaba præsentere et overskud i sin cloudforretning. Det er dog et beskedent overskud for it-koncernens forretning.

Artikel top billede

Alibaba har netop fremlagt regnskab for tredje kvartal, og her kan den kinesiske it-gigant for første gang fremlægge et overskud for sin cloud-forretning.

Resultatet lyder på 24 millioner kinesiske yuan svarende til godt 23 millioner kroner.

Det skriver erhvervsmediet CNBC.

Selvom overskuddet er markant i en dansk sammenhæng så er det dog yderst beskedent sammenlignet med selskabets cloud-konkurrenter.

Ifølge analyseselskabet Piper Sandlers estimater tjente Microsoft 7,2 milliarder dollar på sin cloud-forretning i det seneste kvartal.

Sammenlignet med 2019 er overskuddet for Alibaba dog noget af et skift. I 2019 lød tabet for Alibabas cloud-forretning på 356 millioner yuan i samme periode.

"Vores cloud-forretning fortsætter med at øge sin markedsandelog viser solid vækst, der beviser kinas massive potentiale inden for cloud-markedet på samme måde som vores investeringer i teknologien," lyder det fra Alibabas CEO Daniel Zhang.

Læs også: Azure på vej til at blive Microsofts største produktområde: Haler ind på Office

Annonceindlæg fra Computerworld

AI-agenterne kommer vrimlende

Virksomheder er på vej fra store sprogmodeller, der svarer på spørgsmål, til AI-agenter, der kan udføre opgaver på egen hånd. Det gør teknologien mere nyttig – og langt mere risikabel.

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

Jeppe Spanggaard

Pinksky ApS