Pleos Jeppe Rindom: Vi regner med at blive unicorn inden for et år eller to

Den danske fintech-virksomhed Pleo tror på, at selskabet kan opnå status som ‘unicorn’ inden for et par år. Selskabet venter en fordobling af forretningen i år.

Artikel top billede

(Foto: Pleo)

Den danske fintech-virksomhed Pleo regner med en fordobling af forretningen i år og har så meget fremgang, at selskabet regner det for realistisk, at det kan blive den syvende danske ‘unicorn’ inden for et par år.

Det fortæller medstifter og direktør i Pleo, Jeppe Rindom, til Børsen.

“Vi regner med at være en unicorn inden for de næste et til to år,” siger han til avisen.

‘Unicorn’ er betegnelsen for iværksætter-virksomheder, der har en markedsværdi på mere end en milliard dollar.

Den status har seks danske tech-selskaber opnået, nemlig Zendesk, Unity, Tradeshift, Just-Eat, Sitecore og Chainanalysis.

Det ligger i følge i avisen, at Pleo vil gennemføre en kapitalfunde i 2021.

Ved seneste kapitalfunde i 2019 blev selskabets værdi fastlagt til to miliarder kroner, og Jeppe Rindom peger på, at selskabets værdi er steget ‘betragteligt’ siden da.

Du kan læse om denne seneste kapitalrunde her: Danske Pleo lander rekordinvestering på 375 millioner kroner: "Jeg synes næsten, at vi har vænnet os til det"

Læs også:

Har ansat 60 medarbejdere siden nytår: ”Ideen opstod 100 procent, fordi vi selv manglede det her produkt”

Dansk it-topchef smittet med corona: Sådan har Jeppe Rindoms 10 dage med den frygtede sygdom været

It-branchens himmelstormere: Så meget er værdien af de mest succesfulde danske it-virksomheder vokset på et år - se listen her

Navnenyt fra it-Danmark

Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura

Lector ApS har pr. 9. juli 2026 ansat Simeon Dimitrov som IT-konsulent i Lectors TeamShare-gruppe. Han skal især beskæftige sig med cloud og infrastruktur samt design og optimering af Lectors infrastruktur og løsninger. Han kommer fra en stilling som DevOps Engineer hos Kraftvaerk. Han har tidligere beskæftiget sig med Azure og onprem infrastruktur, automatisering, implementering og optimering af cloudløsninger. Nyt job

Simeon Dimitrov

Lector ApS

IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S