Norlys skyder gang i årelangt Dynamics 365-projekt til tocifret millionbeløb: Få indblik i Norlys' store OneERP-projekt

Interview: Startskuddet har lydt på Norlys' omfangsrige og millionstore Microsoft Dynamics 365-projekt. Over de næste år skal SE's og Eniigs gamle ERP-platforme rives ned og erstattes med den nye platform. Her giver Norlys CIO, Morten Bilgrav Mathiasen, et unik indblik i det store projekt.

Artikel top billede

Morten Bilgrav Mathiasen, CIO, it-direktør og medlem af koncernledelsen hos Norlys. (Foto: LASSE HYLDAGER / LASSE HYLDAGER)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Unit indblik i Norlys' store Microsoft Dynamics 365-projekt
  • Derfor valgte Norlys Dynamics 365
  • Sådan vil Norlys sætte den nye løsning op
  • Disse gevinster forventer Norlys' CIO at kunne høste med den nye ERP-platform
1.100
5:30 min
Norlys, der består af de fusionerede energi- og fiberselskaber Eniig og SE, har i fredags underskrevet en ny Dynamics 365-aftale med leverandøren Scales, der er ejet af NNIT.

Den dugfriske kontrakt markerer samtidig startskuddet for, at Norlys nu for alvor sætter gang i en overgang til Microsoft Dynamics 365, der skal konsolidere de to tidligere selskabers ERP-landskaber til en samlet ERP-platform.

Læs mere om aftalen her: Scales og NNIT indgår kæmpe Dynamics 365-aftale med Norlys: "Nu føler vi os klar til at tænde for implementeringsprojektet"

Her fortæller Morten Bilgrav Mathiasen, CIO, it-direktør og medlem af koncernledelsen hos Norlys, Computerworld om det centrale og afgørende ERP-projekt.

Et projekt, der kommer til at løbe i et par år og koste et større tocifret millionbeløb.

Læses lige nu

    Annonce

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Online

    Computerworld Cyber Briefing: Cyberresiliens

    De fleste organisationer har en plan for recovery. Få ved dog, hvilke systemer der skal op at køre først for at holde forretningen i gang. Kom med, når vi ser nærmere på, hvordan Cohesity, Dustin og HPE hjælper organisationer med at definere og...

    It-løsninger | Horsens

    Dynamics AX og FO: Næste kapitel for din virksomhed

    Få overblik over vejen fra Dynamics AX til Finance & Operations – eller løft værdien af Dynamics FO. Hør praksisnære cases om strategi, migration og optimering. Vælg spor, få dyb faglig indsigt, styrk beslutningerne. Tilmeld dig konferencen i...

    Jura | København

    Compliance Day 2026

    Computerworld samler NIS2, AI Act, DORA, GDPR og ledelsesansvar i ét skarpt program. Få styr på kravene og omsæt dem til styring, beslutninger og handling i hverdagen. Tilmeld dig Compliance Day.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

    Allan Kimmer Jensen

    Norriq Danmark A/S

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks

    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S