Ny tech-fond henter 353 millioner kroner fra en række prominente it-iværksættere

En række prominente iværksættere, såsom Fullrate-stifter Stig Myken og Siteimprove-stifter Morten Ebbesen, har sammenlagt skudt 353 millioner kroner i en ny tech-fond, der skal hjælpe fremtidens iværksættere.

Artikel top billede

Hiper- og Fullrate-stifter, Stig Myken.

En ny tech-fond til gavn for fremtidens it-iværksættere er på vej til at gå i luften, og det bliver med 354 millioner kroner indenbords.

Det er danske Pressed Ventures, der står bag fonden kaldet PSV Tech01.

Investorkredsen tæller blandt andet tidligere Hiper- og Fullrate-stifter, Stig Myken, og stifter og nuværende CEO i Siteimprove Morten Ebbesen samt hans bror Niels Ebbesen.

Detudover finder man ATP og vækstfonden blandt investorerne.

Det skriver Preseed Ventures i en pressemeddelelse.

Det oprindelige mål lød på 350 millioner kroner, hvilket er blevet overgået med tre millioner. Det glæder fondes tre partnere Helle Uth, Richard Breiter og Christel Piron.

"For at være ærlig, havde vi regnet med, at det ville tage meget længere tid at nå målsætningen om en fondsstørelse på DKK 353 mio. Men trods pandemi og usikkert marked, har vi oplevet overvældende interesse og haft privilegiet at kunne vælge de helt rigtige investorprofiler," siger Christel Piron, der fortsætter:

"Iværksættere som Stig Myken og Morten Ebbesen har selv haft hånden på kogepladen, og de besidder dyb, hårdt optjent erfaring. Kompetencer som vi kan bringe aktivt i spil både til at identificere nye investeringer og udvikle vores porteføljeselskaber."

Læs også: Brødre solgte Siteimprove for milliarder: Nu sender de millioner efter ny tech-fond

PreSeed Ventures har i næsten 20 år investeret risikovillig kapital blandt andet i succeser som Trustpilot, Vivino og Lunar.

De første investeringer fra PSV tech01 er allerede gennemført i slutningen af 2020, oplyser fonden.

Der er stadig dialog med yderligere mulige investorer i den nye fond, og med knap et år til den skal lukkes helt, kan fonden ende medat blive større end det oprindelige mål på 350 millioner kroner.

Læses lige nu

    Annonceindlæg tema

    Forsvar & beredskab

    Cybersikkerhed, realtidsdata og robuste it-systemer er blevet fundamentet for moderne forsvar.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Tanja Schmidt Larsen, Director, Legal & Compliance hos Sentia A/S, er pr. 1. december 2025 forfremmet til Chief Operations Officer (COO). Hun skal fremover især beskæftige sig med synergi mellem kommercielle og tekniske processer samt sikre en sammenhængende kunderejse og fortsat driftsstabilitet. Forfremmelse
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Thea Scheuer Gregersen som Finace accountant. Hun skal især beskæftige sig med håndteringer af bl.a. bogføring og finansiel rapportering på tværs af selskaberne. Hun er uddannet Bachelor´s degree i Business Administration & Economics og en Master of Sustainable Business degree. Nyt job

    Thea Scheuer Gregersen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Rasmus Stage Sørensen som Operations Director. Han kommer fra en stilling som Partner & Director, Delivery hos Impact Commerce. Han er uddannet kandidat it i communication and organization på Aarhus University. Han har tidligere beskæftiget sig med med at drive leveranceorganisationer. Nyt job

    Rasmus Stage Sørensen

    Norriq Danmark A/S

    Industriens Pension har pr. 3. november 2025 ansat Morten Plannthin Lund, 55 år,  som it-driftschef. Han skal især beskæftige sig med it-drift, it-support og samarbejde med outsourcingleverandører. Han kommer fra en stilling som Head of Nordic Operations Center hos Nexi Group. Han er uddannet HD, Business Management på Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med kritisk it-infrastruktur og strategiske it-projekter. Nyt job

    Morten Plannthin Lund

    Industriens Pension