Ny tech-fond henter 353 millioner kroner fra en række prominente it-iværksættere

En række prominente iværksættere, såsom Fullrate-stifter Stig Myken og Siteimprove-stifter Morten Ebbesen, har sammenlagt skudt 353 millioner kroner i en ny tech-fond, der skal hjælpe fremtidens iværksættere.

Artikel top billede

Hiper- og Fullrate-stifter, Stig Myken.

En ny tech-fond til gavn for fremtidens it-iværksættere er på vej til at gå i luften, og det bliver med 354 millioner kroner indenbords.

Det er danske Pressed Ventures, der står bag fonden kaldet PSV Tech01.

Investorkredsen tæller blandt andet tidligere Hiper- og Fullrate-stifter, Stig Myken, og stifter og nuværende CEO i Siteimprove Morten Ebbesen samt hans bror Niels Ebbesen.

Detudover finder man ATP og vækstfonden blandt investorerne.

Det skriver Preseed Ventures i en pressemeddelelse.

Det oprindelige mål lød på 350 millioner kroner, hvilket er blevet overgået med tre millioner. Det glæder fondes tre partnere Helle Uth, Richard Breiter og Christel Piron.

"For at være ærlig, havde vi regnet med, at det ville tage meget længere tid at nå målsætningen om en fondsstørelse på DKK 353 mio. Men trods pandemi og usikkert marked, har vi oplevet overvældende interesse og haft privilegiet at kunne vælge de helt rigtige investorprofiler," siger Christel Piron, der fortsætter:

"Iværksættere som Stig Myken og Morten Ebbesen har selv haft hånden på kogepladen, og de besidder dyb, hårdt optjent erfaring. Kompetencer som vi kan bringe aktivt i spil både til at identificere nye investeringer og udvikle vores porteføljeselskaber."

Læs også: Brødre solgte Siteimprove for milliarder: Nu sender de millioner efter ny tech-fond

PreSeed Ventures har i næsten 20 år investeret risikovillig kapital blandt andet i succeser som Trustpilot, Vivino og Lunar.

De første investeringer fra PSV tech01 er allerede gennemført i slutningen af 2020, oplyser fonden.

Der er stadig dialog med yderligere mulige investorer i den nye fond, og med knap et år til den skal lukkes helt, kan fonden ende medat blive større end det oprindelige mål på 350 millioner kroner.

Annonceindlæg tema

Offentlig digitalisering

Fra effektivisering til digital suverænitet. Hvordan skaber det offentlige en digital fremtid med AI, sikkerhed og kontrol i centrum?

Capgemini Danmark A/S

Client Partner

Midtjylland

Timengo DPG

Senior Teknisk Onboarding Konsulent

Københavnsområdet

KMD A/S

Support Consultant for KMD Nexus

Københavnsområdet

AL Sydbank

Automation Developer - Digital & Processes

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse
Oliver Dirks-Steinmoen, softwareudvikler hos Folketingets administration, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Oliver Dirks-Steinmoen

Folketingets administration

Lector ApS har pr. 9. juli 2026 ansat Simeon Dimitrov som IT-konsulent i Lectors TeamShare-gruppe. Han skal især beskæftige sig med cloud og infrastruktur samt design og optimering af Lectors infrastruktur og løsninger. Han kommer fra en stilling som DevOps Engineer hos Kraftvaerk. Han har tidligere beskæftiget sig med Azure og onprem infrastruktur, automatisering, implementering og optimering af cloudløsninger. Nyt job

Simeon Dimitrov

Lector ApS

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

Michael Schou

Netip A/S