Ny tech-fond henter 353 millioner kroner fra en række prominente it-iværksættere

En række prominente iværksættere, såsom Fullrate-stifter Stig Myken og Siteimprove-stifter Morten Ebbesen, har sammenlagt skudt 353 millioner kroner i en ny tech-fond, der skal hjælpe fremtidens iværksættere.

Artikel top billede

Hiper- og Fullrate-stifter, Stig Myken.

En ny tech-fond til gavn for fremtidens it-iværksættere er på vej til at gå i luften, og det bliver med 354 millioner kroner indenbords.

Det er danske Pressed Ventures, der står bag fonden kaldet PSV Tech01.

Investorkredsen tæller blandt andet tidligere Hiper- og Fullrate-stifter, Stig Myken, og stifter og nuværende CEO i Siteimprove Morten Ebbesen samt hans bror Niels Ebbesen.

Detudover finder man ATP og vækstfonden blandt investorerne.

Det skriver Preseed Ventures i en pressemeddelelse.

Det oprindelige mål lød på 350 millioner kroner, hvilket er blevet overgået med tre millioner. Det glæder fondes tre partnere Helle Uth, Richard Breiter og Christel Piron.

"For at være ærlig, havde vi regnet med, at det ville tage meget længere tid at nå målsætningen om en fondsstørelse på DKK 353 mio. Men trods pandemi og usikkert marked, har vi oplevet overvældende interesse og haft privilegiet at kunne vælge de helt rigtige investorprofiler," siger Christel Piron, der fortsætter:

"Iværksættere som Stig Myken og Morten Ebbesen har selv haft hånden på kogepladen, og de besidder dyb, hårdt optjent erfaring. Kompetencer som vi kan bringe aktivt i spil både til at identificere nye investeringer og udvikle vores porteføljeselskaber."

Læs også: Brødre solgte Siteimprove for milliarder: Nu sender de millioner efter ny tech-fond

PreSeed Ventures har i næsten 20 år investeret risikovillig kapital blandt andet i succeser som Trustpilot, Vivino og Lunar.

De første investeringer fra PSV tech01 er allerede gennemført i slutningen af 2020, oplyser fonden.

Der er stadig dialog med yderligere mulige investorer i den nye fond, og med knap et år til den skal lukkes helt, kan fonden ende medat blive større end det oprindelige mål på 350 millioner kroner.

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg tema

    Offentlig digitalisering

    Fra effektivisering til digital suverænitet. Hvordan skaber det offentlige en digital fremtid med AI, sikkerhed og kontrol i centrum?

    Navnenyt fra it-Danmark

    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S

    Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

    Nathalie Kajberg Knudsen

    Elbek & Vejrup A/S

    Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

    Sophie Dalsgaard Myhrmann

    Elbek & Vejrup A/S