Gamestop-aktien er faldet 90 procent fra toppen: "Boblen er bristet"

Gamestop-aktiens enorme stigninger er blevet erstattet af enorme fald. Nu er aktien nede med 90 procent siden toppen i slutningen af januar.

Artikel top billede

Gamestop-aktien, der har været omtalt vidt og bredt, er nede med godt 90 procent fra toppen 28. januar, hvor kursen ramte hele 483 dollar.

Ved markedsluk tirsdag endte aktien med at falde 16 procent til kurs 50,31.

De seneste uger har en intens kamp udspillet sig mellem private investorer, der ville få de hedgefonde ned med nakken, som var gået kort i aktien.

Dette førte til uhørte aktiestigninger i et selskab, der lider hårdt under coronakrisen.

Men det store aktie-drama ser ud til at være afblæst. I hvert fald hvis man spørger Lars Skovgaard Andersen, investeringsstrateg hos Danske bank.

Han fortæller til Børsen: “Ja, Gamestop-boblen er bristet.”

Han påpeger, at der ikke er sket fundamentale ændringer i selskabet, hvorfor indtjeningen ikke understøtter den høje kurs. Gamestop blev simpelthen indhentet af virkeligheden.

"Gamestop var ikke blevet mere værd. Stigningen skyldtes, at nogen fandt ud af, at der var en skævhed i systemet, og så pressede de prisen op. Det var den fest. Og nu er den slut,” siger Lars Skovgaard Andersen.

Kort om Gamestop-dramaet

Gamestop-aktien har været oppe med omkring 8.000 procent det sidste år - indtil den seneste uges fald fra tinderne.

De voldsomme stigninger følger dog ikke selskabets økonomiske udvikling, der er gået den anden vej.

Spilkædens butikker har været hårdt pressede under corona-nedlukningerne, hvilket blandt andet førte til et underskud på fem milliarder kroner sidste år.

Årsagen til de vilde stigninger skal findes på Reddit, hvor en subside kaldet Wallstreetbets har opildnet millioner af brugere til at købe op i aktien.

læs også: Skrantende GameStop-aktie er sendt på himmelflugt af vrede Reddit-brugere

Her lød det overordnede formål at presse de milliardstore hedgefonde, der har shortet aktien - hvilket vil betyde, at de har satset enorme summer på at aktien ville falde.

Desto mere aktien stiger, desto flere millioner af dollar taber hedgefondene, og netop det er Reddit-brugernes erklærede mål.

Dette er delvist lykkedes, da hedgefonde som Melvin Capital har meldt om milliardtab, da de i sidste ende er blevet nødt til at købe aktier tilbage, som de havde shortet i første omgang.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

Digital transformation | Aarhus

AI i det offentlige - Aarhus

Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

Digital transformation | Køge

Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job
Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura

Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job