Gamestop-aktien er faldet 90 procent fra toppen: "Boblen er bristet"

Gamestop-aktiens enorme stigninger er blevet erstattet af enorme fald. Nu er aktien nede med 90 procent siden toppen i slutningen af januar.

Artikel top billede

Gamestop-aktien, der har været omtalt vidt og bredt, er nede med godt 90 procent fra toppen 28. januar, hvor kursen ramte hele 483 dollar.

Ved markedsluk tirsdag endte aktien med at falde 16 procent til kurs 50,31.

De seneste uger har en intens kamp udspillet sig mellem private investorer, der ville få de hedgefonde ned med nakken, som var gået kort i aktien.

Dette førte til uhørte aktiestigninger i et selskab, der lider hårdt under coronakrisen.

Men det store aktie-drama ser ud til at være afblæst. I hvert fald hvis man spørger Lars Skovgaard Andersen, investeringsstrateg hos Danske bank.

Han fortæller til Børsen: “Ja, Gamestop-boblen er bristet.”

Han påpeger, at der ikke er sket fundamentale ændringer i selskabet, hvorfor indtjeningen ikke understøtter den høje kurs. Gamestop blev simpelthen indhentet af virkeligheden.

"Gamestop var ikke blevet mere værd. Stigningen skyldtes, at nogen fandt ud af, at der var en skævhed i systemet, og så pressede de prisen op. Det var den fest. Og nu er den slut,” siger Lars Skovgaard Andersen.

Kort om Gamestop-dramaet

Gamestop-aktien har været oppe med omkring 8.000 procent det sidste år - indtil den seneste uges fald fra tinderne.

De voldsomme stigninger følger dog ikke selskabets økonomiske udvikling, der er gået den anden vej.

Spilkædens butikker har været hårdt pressede under corona-nedlukningerne, hvilket blandt andet førte til et underskud på fem milliarder kroner sidste år.

Årsagen til de vilde stigninger skal findes på Reddit, hvor en subside kaldet Wallstreetbets har opildnet millioner af brugere til at købe op i aktien.

læs også: Skrantende GameStop-aktie er sendt på himmelflugt af vrede Reddit-brugere

Her lød det overordnede formål at presse de milliardstore hedgefonde, der har shortet aktien - hvilket vil betyde, at de har satset enorme summer på at aktien ville falde.

Desto mere aktien stiger, desto flere millioner af dollar taber hedgefondene, og netop det er Reddit-brugernes erklærede mål.

Dette er delvist lykkedes, da hedgefonde som Melvin Capital har meldt om milliardtab, da de i sidste ende er blevet nødt til at købe aktier tilbage, som de havde shortet i første omgang.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Infrastruktur | København

Cloud & infrastruktur 2026: AI, afhængighed og digital handlefrihed

Cloud er strategisk infrastruktur og fundament for AI, drift og innovation. Geopolitik og regulering ændrer leverandørvalg og dataplacering. Computerworld samler beslutningstagere om afhængighed, europæiske alternativer og digital handlefrihed.

Digital transformation | København

Executive Conversations: Kina, Trump og AI-ledelse

Kina, USA og AI flytter magt og markeder. Geopolitik rammer leverandørkæder, chips, data og standarder. Lær at koble global risiko med konkret it-ledelse. Få styr på governance, sikkerhed og compliance i AI. Deltag og styrk din handlekraft.

Digital transformation | Aarhus C

Computerworld Summit 2026 - Aarhus

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

Morten Kronborg

Norriq Danmark A/S

Mark Michaelsen, teknisk systemejer og projektleder hos Aarhus Kommune, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Mark Michaelsen

Aarhus Kommune