Svensk politi får million-bøde for brug af den omstridte AI-teknologi Clearview AI

Svensk politi skal betale bøde på 2,5 millioner svenske kroner for ulovlig brug af ansigts-genkendelses-teknologien ClearView AI.

Artikel top billede

(Foto: Riksdagsförvaltningen)

Svensk politi har gentagne gange ulovligt anvendt ansigtsgenkendelses-teknologien ClearView AI, og det koster nu politiet en bøde på ikke mindre end 2,5 millioner svenske kroner.

Bøden kommer fra den svenske databeskyttelses-myndighed IMY [‘Integritetsskydds myndigheten,’ red], som peger på, at svensk politi klart har overtrådt GDPR ved brugen af den omstridte teknologi.

“Politiet har ikke truffet tilstrækkelige organisatoriske foranstaltninger til at sikre, at behandlingen af personoplysninger har været i overenstemmelse med forfatningen,” lyder det fra IMY i afgørelsen.

IMY peger desuden på, at politiet ikke har gennemføet en konsekvensanalyse om brugen af teknologien til ansigtsgenkendelse.

Selv peger svensk politi på, at ClearView AI kun er blevet anvendt af et lille antal betjente.

“Der er en klar lovgning om, hvordan politiet skal behandle personoplysninger. Politiet har et ansvar for at sikre, at alle ansatte ved, hvordan reglerne er,” lyder det fra IMY.

Myndigheden kræver nu, at svensk politi sikrer, at ingen ansatte fremover håndterer personoplysniger ulovligt.

ClearView AI kom for alvor i vælten for et års tid siden, da det kom frem, at selskabet bag havde anvendt teknologien til at indsamle tre milliarder billeder fra blandt andet YouTube og Facebook til en database, der siden hen blev anvendt af amerikanske efterretnings-myndigheder.

Svensk politi har tidligere peget på, at man alene har anvendt ClearView AI på forsøgsbasis.

Du finder hele afgørelsen fra IMY her.

Læs også:

Dansk politi afviser enhver forbindelse til den omstridte ansigtsgenkendelses-løsning ClearView AI

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Rethink Cybersecurity Advisory har pr. 1. juli 2026 ansat Michael Nyboe Engelrud som Associeret Partner & Senior Advisor. Han skal især beskæftige sig med spændingsfeltet mellem Informationssikkerhed og ansvarlig AI, Governance, Risk & Compliance og IT Beredskab. Han kommer fra en stilling som Principal Management Consultant hos Devoteam A/S. Han er uddannet AI Navigatør, certificeret i AI Transformation, Crisis Management med fundament i Computer Science. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse, rådgivning, Databeskyttelse og Digital transformation. Nyt job

Michael Nyboe Engelrud

Rethink Cybersecurity Advisory

Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

Kristoffer Hyltoft Overlund

Norriq Danmark A/S

Heidi Johansen, chef for IT og Digitalisering hos Zealand Business College, har pr. 24. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Heidi Johansen

Zealand Business College

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

Vlad-Andrei Fagarasan

Norriq Danmark A/S