Svensk politi får million-bøde for brug af den omstridte AI-teknologi Clearview AI

Svensk politi skal betale bøde på 2,5 millioner svenske kroner for ulovlig brug af ansigts-genkendelses-teknologien ClearView AI.

Artikel top billede

(Foto: Riksdagsförvaltningen)

Svensk politi har gentagne gange ulovligt anvendt ansigtsgenkendelses-teknologien ClearView AI, og det koster nu politiet en bøde på ikke mindre end 2,5 millioner svenske kroner.

Bøden kommer fra den svenske databeskyttelses-myndighed IMY [‘Integritetsskydds myndigheten,’ red], som peger på, at svensk politi klart har overtrådt GDPR ved brugen af den omstridte teknologi.

“Politiet har ikke truffet tilstrækkelige organisatoriske foranstaltninger til at sikre, at behandlingen af personoplysninger har været i overenstemmelse med forfatningen,” lyder det fra IMY i afgørelsen.

IMY peger desuden på, at politiet ikke har gennemføet en konsekvensanalyse om brugen af teknologien til ansigtsgenkendelse.

Selv peger svensk politi på, at ClearView AI kun er blevet anvendt af et lille antal betjente.

“Der er en klar lovgning om, hvordan politiet skal behandle personoplysninger. Politiet har et ansvar for at sikre, at alle ansatte ved, hvordan reglerne er,” lyder det fra IMY.

Myndigheden kræver nu, at svensk politi sikrer, at ingen ansatte fremover håndterer personoplysniger ulovligt.

ClearView AI kom for alvor i vælten for et års tid siden, da det kom frem, at selskabet bag havde anvendt teknologien til at indsamle tre milliarder billeder fra blandt andet YouTube og Facebook til en database, der siden hen blev anvendt af amerikanske efterretnings-myndigheder.

Svensk politi har tidligere peget på, at man alene har anvendt ClearView AI på forsøgsbasis.

Du finder hele afgørelsen fra IMY her.

Læs også:

Dansk politi afviser enhver forbindelse til den omstridte ansigtsgenkendelses-løsning ClearView AI

Annonceindlæg tema

Offentlig digitalisering

Fra effektivisering til digital suverænitet. Hvordan skaber det offentlige en digital fremtid med AI, sikkerhed og kontrol i centrum?

Politiets Efterretningstjeneste

AI/ML udvikler i PET

Københavnsområdet

AL Sydbank

Afdelingsleder til AI Udvikling

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Erfaren Linux Operations Engineer

Midtjylland

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Allan Hougaard

Sparinvest

Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Thomas Fossing som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med konsulentbranchen, og han medbringer mange års viden og erfaring som selvstændig inden for faget. Nyt job

Thomas Fossing

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S