Huawei-stifter afliver verserende rygter: "Vi kommer ikke til at sælge vores smartphone-afdeling"

Topchef og grundlægger af Huawei, Ren Zhengfei, går nu i rette med de salgsrygter, der har floreret den seneste tid. Huawei vil ikke sælge sin smartphone-forretning, understreger han.

Artikel top billede

(Foto: OYY)

"Vi kommer ikke til at sælge vores smartphone-afdeling.”

Sådan lyder det fra Ren Zhengfei, grundlægger og topchef i kinesiske Huawei, på et pressemøde i Taiyuan i Kina.

Han afliver derved den seneste tids rygter, der er gået på, at tech-giganten ville sælge hele eller dele af sin mobil-forretning.

Det skriver Huawei til Computerworld i en meddelelse.

I januar beskrev en række internationale medier rygterne om det eventuelle salg.

Ifølge Reuters lød det, at Huawei ville skille sig af med sine to premium-mærker inden for smartphones, P og Mate.

Her forlød det sig, at Huawei var i gang med de indledende faser af det, der hen ad vejen kan munde ud i regulære forhandlinger.

Drøftelserne skulle angiveligt have været i gang i et par måneder. På den anden side af bordet sidder repræsentanter for et konsortium, der ledes af et investerings-selskab fra Shanghai.

Ifølge Reuters oplysninger begyndte Huawei at sondere mulighederne for at sælge de to highend-mærker i september.

Men disse rygter er nu manet til jorden af Ren Zhengfei.

Læs også: Rygte: Huawei overvejer at sælge sine to top smartphone-brands, P- og Mate

På selv samme pressemøde udtrykker stifteren, at han er optimistisk for Huaweis fremtid.
”Vi har midlerne til at overkomme vanskeligheder,” siger han.

Donald Trump har været ude med riven efter Huawei de senseste år, hvor selskabets blandt andet blev blacklistet i 2019.

Nu er Joe Biden tiltrådt som landets nye præsident. Her kommer også en politisk opfrodring fra Ren Zhengfei til det nye statsoverhoved.

"Hvis Huaweis produktionskapacitet kan blive udvidet, vil det resultere i flere muligheder for, at amerikanske virksomheder vil kunne blive leverandører til os. Jeg tror, det vil være til fordel for både os og dem. Jeg tror, den nye (amerikanske red.) administration vil overveje sådanne forretningsmæssige interesser, når de udvikler ny politik,” siger han.

Annonce

Annonceindlæg fra Genetec

Fysisk sikkerhed må ikke være it-chefens blinde vinkel

Digital robusthed handler ikke kun om firewalls. Det handler også om, hvem der kan gå direkte ind ad døren til serverrummet

Navnenyt fra it-Danmark

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

Alfredo Paladino

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

Morten Jakobi

Fellowmind Denmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

Ida Laursen

Norriq Danmark A/S