Huawei-stifter afliver verserende rygter: "Vi kommer ikke til at sælge vores smartphone-afdeling"

Topchef og grundlægger af Huawei, Ren Zhengfei, går nu i rette med de salgsrygter, der har floreret den seneste tid. Huawei vil ikke sælge sin smartphone-forretning, understreger han.

Artikel top billede

(Foto: OYY)

"Vi kommer ikke til at sælge vores smartphone-afdeling.”

Sådan lyder det fra Ren Zhengfei, grundlægger og topchef i kinesiske Huawei, på et pressemøde i Taiyuan i Kina.

Han afliver derved den seneste tids rygter, der er gået på, at tech-giganten ville sælge hele eller dele af sin mobil-forretning.

Det skriver Huawei til Computerworld i en meddelelse.

I januar beskrev en række internationale medier rygterne om det eventuelle salg.

Ifølge Reuters lød det, at Huawei ville skille sig af med sine to premium-mærker inden for smartphones, P og Mate.

Her forlød det sig, at Huawei var i gang med de indledende faser af det, der hen ad vejen kan munde ud i regulære forhandlinger.

Drøftelserne skulle angiveligt have været i gang i et par måneder. På den anden side af bordet sidder repræsentanter for et konsortium, der ledes af et investerings-selskab fra Shanghai.

Ifølge Reuters oplysninger begyndte Huawei at sondere mulighederne for at sælge de to highend-mærker i september.

Men disse rygter er nu manet til jorden af Ren Zhengfei.

Læs også: Rygte: Huawei overvejer at sælge sine to top smartphone-brands, P- og Mate

På selv samme pressemøde udtrykker stifteren, at han er optimistisk for Huaweis fremtid.
”Vi har midlerne til at overkomme vanskeligheder,” siger han.

Donald Trump har været ude med riven efter Huawei de senseste år, hvor selskabets blandt andet blev blacklistet i 2019.

Nu er Joe Biden tiltrådt som landets nye præsident. Her kommer også en politisk opfrodring fra Ren Zhengfei til det nye statsoverhoved.

"Hvis Huaweis produktionskapacitet kan blive udvidet, vil det resultere i flere muligheder for, at amerikanske virksomheder vil kunne blive leverandører til os. Jeg tror, det vil være til fordel for både os og dem. Jeg tror, den nye (amerikanske red.) administration vil overveje sådanne forretningsmæssige interesser, når de udvikler ny politik,” siger han.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Deloitte

    Agentic AI er et paradoksalt undervurderet, men fuldmodent teknologiområde

    Hvorfor er der ikke flere, der lykkes med Agentic AI? Fordi de mangler at håndtere mellemregningerne fra POC til storskalaløsning.

    PensionDanmark

    Projektleder

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Midtjylland

    TV2

    iOS udvikler til TV 2 Teknologi

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    MLOps Engineer til opbygning af Forsvarets nye AI-platform

    Nordjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job