Nissan og Apple i dialog om selvkørende bil: Uenighed om navnet satte stopper for samarbejdet

Apple og japanske Nissan har været i dialog om udviklingen af selvkørende biler. Men uenigheder om hvilket navn bilen skulle lanceres under, har sat en stopper for projektet, inden det var begyndt.

Artikel top billede

Apples intentioner om at komme på markedet med en selvkørende bil inden 2024 møder endnu et rødt lys.

Tech-giganten indledte en dialog med japanske Nissan om bilprojektet for nogle måneder siden.

Men inden et reelt samarbejde kom på benene, stoppede snakken igen, da uenigheder om markedsføringsstrategien meldte sig.

Det skriver Financial Times.

Kilder tæt på processen fortæller til mediet, at dialogen aldrig nåede op på direktionsniveau grundet uenigheder om, hvilket navn den selvkørende bil skulle lanceres under.

Apple har angiveligt bedt Nissan om at fremstille selvkørende biler under Apple-branded, hvilket efterlader bilproducenten som en hardware-leverandør.

Flere bilproducenten har givet udtryk for frygten for at blive den næste "Foxconn i bilindustrien," hvilket er en referance til det taiwanesiske selskab, der samler Apples iPhones, skriver mediet.

Apple har ligeledes været i dialog med koreanske Kia, der ejes af Hyundai, om projektet, som iPhone-producenten internt kalder "Project Titan." Denne dialog er også endt i dørken.

Forrige uge rapportede en række internationale medier, at en aftale mellem Kia og Apple var tæt på at blive underskrevet. Et rygte i markedet gik på, at kontrakten skulle underskrives 17. februar.

Sidste uge kunne Hyundai så bekræfte, at samarbejdet var afbrudt.

Læs også: Apple og Kia dropper storstilet samarbejde om selvkørende elbiler: Kia-aktien styrtdykker

Planlægger lancering i 2024

RRygterne om Apples entre på bilmarkedet har floreret i årevis, og engang forlød det, at Apples bilprojekt gik under navnet Project Titan.

Men efter et par år, hvor planerne tilsyneladende har været på standby og Apple valgte at fyre en stor del af de ansatte på bilprojektet, så meddelte nyhedsbureauet Reuters kort før jul, at Apple igen har skruet op for ambitionerne.

Angiveligt planlægger Apple en lancering i 2024.

Derudover afslørede Apples topchef Tim Cook i 2017, at selskabet arbejder på teknologi til selvkørende biler.

"Vi har fokus på autonome systemer, og et af formålene med autonome systemer er helt sikkert selvkørende biler, men der er også andre formål," sagde han til Bloomberg.

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Digital transformation | Ballerup

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S

Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

Sarah Warm

IFS Danmark A/S