Microsoft tester ny udgave af streamingtjenesten xCloud: Kan komme til at virke med både iPhone og iPad

En ny web-version af xCloud vil gøre det muligt at streame spil direkte til din iPhone og iPad.

Artikel top billede

I fremtiden kan du sandsynligvis også bruge Microsofts spilstreaming-tjeneste xCloud på en iPhone eller iPad.

For ifølge tech-mediet The Verge tester Microsoft i øjeblikket en web-version af appen, som derfor ikke vil være underlagt reglerne på Apples App Store.

Reglerne på App Store betød blandt andet, at Microsoft ikke kunne understøtte hverken iPhone eller iPad, da xCloud først gik i luften. Her krævede Apple, at hvert enkelt spil skulle godkendes individuelt i App Store.

Læs også: Tøbrud mellem Microsoft og Apple: xCloud-spilstreaming har kurs mod iPhonen

Adgang til samme spil

Det vides ifølge The Verge endnu ikke, hvornår webudgaven af xCloud er klar til lancering. Men ifølge mediet er ansatte hos Microsoft netop nu i gang med at teste web-udgaven.

I web-udgaven vil spillerne fortsat have adgang til de samme spil, som er tilgængelige via Xbox Game Pass Ultimate, og det vil også være muligt at fortsætte spil, som er i gang på andre enheder.

Spillene vil kunne afvikles i fuld-skærm, men de vil dog kræve, at du anvender en controller. Ifølge The Verge er det dog endnu uvist, hvilken opløsning spillene bliver afviklet i.

Læs også: Amazon forudser en gigantisk streaming-revolution i spilbranchen: I fremtiden behøver du ikke købe en ny konsol

Læses lige nu

    LINK Mobility

    Support Specialist

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Managing Architect

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Managing Architect

    Midtjylland

    Danoffice IT

    Infrastructure Specialist

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS