Fynsk robotklynge vil være landsdækkende: Vil oprette klynger og hubs i hele landet

Odenses robotklynge arbejder på at oprette nye klynger og hubs andre steder i landet. Om et halvt år forventes den fynske robotklynge at være blevet national.

Artikel top billede

Den odenseanske robot-klynge, Odense Robotics, er i fuld gang med at udvide antallet af virksomheder til en ny super-klynge, der skal være landsdækkende.

Det skriver Finans.

Udvidelsen forventes afsluttet om et halvt år.

Klyngen vil blive dobbelt så stor og have regionale hubs i Aalborg, Aarhus, København og Sønderborg, mens Odense skal være hovedkvarter for den nye indsats.

Odense Robotics vil med vokseværket gå fra 136 virksomheder til over 300 robot-, automations- og dronevirksomheder, skriver Finans.

"Ambitionen om at lave en national robot- og droneklynge står naturligvis på skuldrene af det stykke arbejde, som er lavet på Fyn gennem de seneste fem-seks år, hvor vi har samlet et stærkt økosystem af partnere," udtaler Mikkel Christoffersen, der er direktør for Odense Robotics til mediet.

Mikkel Christoffersen håber, at det nye større robot-fællesskab vil kunne tiltrække øget arbejdskraft og nye investorer fra ind- og udland.

Læs også: Universal Robots-direktør fratræder til nytår efter fire år på posten

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra Cognizant

    AI er ikke problemet. Eksekvering er.

    Der bliver investeret massivt i AI. Teknologien er mere tilgængelig end nogensinde, og ambitionerne er høje. Alligevel oplever mange virksomheder, at resultaterne udebliver.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

    Allan Kimmer Jensen

    Norriq Danmark A/S

    Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

    Casper Voldstedlund

    Systematic A/S

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

    Maria Juliane Friedrichsen

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S