Fynsk robotklynge vil være landsdækkende: Vil oprette klynger og hubs i hele landet

Odenses robotklynge arbejder på at oprette nye klynger og hubs andre steder i landet. Om et halvt år forventes den fynske robotklynge at være blevet national.

Artikel top billede

Den odenseanske robot-klynge, Odense Robotics, er i fuld gang med at udvide antallet af virksomheder til en ny super-klynge, der skal være landsdækkende.

Det skriver Finans.

Udvidelsen forventes afsluttet om et halvt år.

Klyngen vil blive dobbelt så stor og have regionale hubs i Aalborg, Aarhus, København og Sønderborg, mens Odense skal være hovedkvarter for den nye indsats.

Odense Robotics vil med vokseværket gå fra 136 virksomheder til over 300 robot-, automations- og dronevirksomheder, skriver Finans.

"Ambitionen om at lave en national robot- og droneklynge står naturligvis på skuldrene af det stykke arbejde, som er lavet på Fyn gennem de seneste fem-seks år, hvor vi har samlet et stærkt økosystem af partnere," udtaler Mikkel Christoffersen, der er direktør for Odense Robotics til mediet.

Mikkel Christoffersen håber, at det nye større robot-fællesskab vil kunne tiltrække øget arbejdskraft og nye investorer fra ind- og udland.

Læs også: Universal Robots-direktør fratræder til nytår efter fire år på posten

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra Deloitte

    Teknologi i sig selv forandrer ikke noget:

    AI skal væves ind i kultur og processer for at skabe reel forretningsværdi

    Navnenyt fra it-Danmark

    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

    Kristoffer Hyltoft Overlund

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

    Nanna-Louise Aae Kudahl

    Norriq Danmark A/S

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks