Tag dig i agt: Amazon plages af falske anmeldelser

Der findes en hel industri, der lever af at sælge falske anmeldelser på Amazon, lyder det fra en britisk forbrugerorganisation.

Artikel top billede

(Foto: Brett Jordan)

Amazons populære markedsplads er fyldt med falske anmeldelser.

Det skriver BBC på baggrund af oplysninger fra den britiske forbrugerorganisation Which?.

Det er angiveligt muligt for virksomheder at købe pakker med falske anmeldelser til cirka 125 kroner per styk eller som en del af større pakker, hvor man kan få 50 anmeldelser for 5300 kroner og 1.000 anmeldelser for 68.000 kroner.

En industri af falske anmeldelser

Ifølge Which? er Amazon i disse år udfordret af en hel industri, der formidler de falske anmeldelser.

Angiveligt har nogle af virksomhederne i industrien kontakt til over 700.000 personer, der er villige til at skrive falske anmeldelse.

Typisk får anmelderne gratis produkter og i nogle tilfælde også kontantbetaling, hvis de skriver de falske anmeldelser.

Amazon oplyser til BBC, at selskabet fjerner falske anmeldelser og griber ind over for de folk, der skriver dem.

Læs også: Danske virksomheder skuffer under corona: Udnytter ikke mulighederne hos Amazon

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra HP

    En AI-specialist værdsætter dokumenteret ydeevne og lokal computerkraft

    Forsker og ingeniør inden for AI Robert Luciani arbejder med det nyeste i kunstig intelligens.

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen