Tag dig i agt: Amazon plages af falske anmeldelser

Der findes en hel industri, der lever af at sælge falske anmeldelser på Amazon, lyder det fra en britisk forbrugerorganisation.

Artikel top billede

(Foto: Brett Jordan)

Amazons populære markedsplads er fyldt med falske anmeldelser.

Det skriver BBC på baggrund af oplysninger fra den britiske forbrugerorganisation Which?.

Det er angiveligt muligt for virksomheder at købe pakker med falske anmeldelser til cirka 125 kroner per styk eller som en del af større pakker, hvor man kan få 50 anmeldelser for 5300 kroner og 1.000 anmeldelser for 68.000 kroner.

En industri af falske anmeldelser

Ifølge Which? er Amazon i disse år udfordret af en hel industri, der formidler de falske anmeldelser.

Angiveligt har nogle af virksomhederne i industrien kontakt til over 700.000 personer, der er villige til at skrive falske anmeldelse.

Typisk får anmelderne gratis produkter og i nogle tilfælde også kontantbetaling, hvis de skriver de falske anmeldelser.

Amazon oplyser til BBC, at selskabet fjerner falske anmeldelser og griber ind over for de folk, der skriver dem.

Læs også: Danske virksomheder skuffer under corona: Udnytter ikke mulighederne hos Amazon

Læses lige nu

    Event: Årets CIO 2026

    Andre events | Kongens Lyngby

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    4 juni 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos