Bog: Hvad kan du egentlig, som robotten ikke er i stand til at gøre bedre?

I The Human Edge: How curiosity and creativity are your superpowers in the digital economy beskæftiger forfatteren sig med, hvilke egenskaber der vil være afgørende for, hvordan man klarer sig når robotter og AI for alvor sætter sig bag rattet i fremtidens samfund.

Artikel top billede

Oksedrivere, kuske og hjemmevævere fik det svært med industrisamfundets indtog, men både dampmaskinen og siden bilen skabte andre jobs. Vi mennesker blev ikke overflødige. Der blev til eksempelvis brug for en masse samlebåndsarbejdere, funktionærer og chaufører.

Vil der også være det fremover? Chaufførerne får det eksempelvis svært, hvis selvkørende biler for alvor slår igennem.

Men det er blot én af de mange, mange forandringer som AI og robotteknologi vil kunne komme til at medføre. Også læger, advokater, ejendomsmæglere, bogholdere, kassemedarbejdere og endda – gys! – journalister vil skulle finde noget andet at tage sig til.

Det er svært at sige, hvad vi i stedet skal lave i fremtiden. Mere frugtbart er det at spørge, hvilke egenskaber der vil blive efterspurgt.

Netop dét spørgsmål stiller Greg Orme i The Human Edge: How curiosity and creativity are your superpowers in the digital economy, og titlen giver selv en del af svaret.

For hvor robotter og computere er enormt dygtige til at regne den ud, så mangler de totalt kreativitet – men det har Homo Sapiens til overflod.

Ligeledes er computere ikke særligt dygtige til at samarbejde, men det er vi mennesker. Ja, det er mere end noget andet det karaktertræk som gør, at vi ikke stadig render rundt på savannen og prøver at undgå at blive gnavet i af en sabeltiger.

Forfatteren taler om de fire C’er – consciousness, curiosity, creativity, collaborations – som egenskaber, man bør dyrke, hvis man også vil kunne klare sig fremover.

Ud over kreativitet og samarbejde handler det altså også om at være konstant nysgerrig og interesseret i at lære nyt. Men man skal også være bevidst om, hvordan man doserer sin tid og opmærksomhed.

Derfor er det afgørende at lære – eller genlære – hvordan man fastholder opmærksomheden på en opgave eller en kreativ proces i stedet for at lade sig forstyrre af den konstante syndflod af mails, nyheder, opkald og sociale medier.

Det kan man alt sammen læse mere om i The Human Edge, som kan være god at lære af, hvis man ikke vil sparkes ud i kulden af Wall-E, R2D2 og HAL 9000.

Titel: The Human Edge: How curiosity and creativity are your superpowers in the digital economy. Forfatter: Greg Orme

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Tinne Schjoldan Gyllich, Director, CX & Services (Customer Adoption) hos TDC Erhverv, er pr. 1. juni 2026 forfremmet til Senior Director, Head of Partnerships. Tinne skal fremover især beskæftige sig med at drive strategiske partnerskaber, styrke økosystemet og skabe vækst gennem partnerbaseret omsætning. Forfremmelse
    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

    Lauren De Ventura

    emagine Expertise A/S

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics