Bog: Hvad kan du egentlig, som robotten ikke er i stand til at gøre bedre?

I The Human Edge: How curiosity and creativity are your superpowers in the digital economy beskæftiger forfatteren sig med, hvilke egenskaber der vil være afgørende for, hvordan man klarer sig når robotter og AI for alvor sætter sig bag rattet i fremtidens samfund.

Artikel top billede

Oksedrivere, kuske og hjemmevævere fik det svært med industrisamfundets indtog, men både dampmaskinen og siden bilen skabte andre jobs. Vi mennesker blev ikke overflødige. Der blev til eksempelvis brug for en masse samlebåndsarbejdere, funktionærer og chaufører.

Vil der også være det fremover? Chaufførerne får det eksempelvis svært, hvis selvkørende biler for alvor slår igennem.

Men det er blot én af de mange, mange forandringer som AI og robotteknologi vil kunne komme til at medføre. Også læger, advokater, ejendomsmæglere, bogholdere, kassemedarbejdere og endda – gys! – journalister vil skulle finde noget andet at tage sig til.

Det er svært at sige, hvad vi i stedet skal lave i fremtiden. Mere frugtbart er det at spørge, hvilke egenskaber der vil blive efterspurgt.

Netop dét spørgsmål stiller Greg Orme i The Human Edge: How curiosity and creativity are your superpowers in the digital economy, og titlen giver selv en del af svaret.

For hvor robotter og computere er enormt dygtige til at regne den ud, så mangler de totalt kreativitet – men det har Homo Sapiens til overflod.

Ligeledes er computere ikke særligt dygtige til at samarbejde, men det er vi mennesker. Ja, det er mere end noget andet det karaktertræk som gør, at vi ikke stadig render rundt på savannen og prøver at undgå at blive gnavet i af en sabeltiger.

Forfatteren taler om de fire C’er – consciousness, curiosity, creativity, collaborations – som egenskaber, man bør dyrke, hvis man også vil kunne klare sig fremover.

Ud over kreativitet og samarbejde handler det altså også om at være konstant nysgerrig og interesseret i at lære nyt. Men man skal også være bevidst om, hvordan man doserer sin tid og opmærksomhed.

Derfor er det afgørende at lære – eller genlære – hvordan man fastholder opmærksomheden på en opgave eller en kreativ proces i stedet for at lade sig forstyrre af den konstante syndflod af mails, nyheder, opkald og sociale medier.

Det kan man alt sammen læse mere om i The Human Edge, som kan være god at lære af, hvis man ikke vil sparkes ud i kulden af Wall-E, R2D2 og HAL 9000.

Titel: The Human Edge: How curiosity and creativity are your superpowers in the digital economy. Forfatter: Greg Orme

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | København

    Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

    Thomas Bjørn Nielsen

    Renewtech ApS

    Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Henrik Vittrup Zoega

    Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS