Nets dømt for urimeligt høje gebyrer overfor netbutikker

Østre Landsret stadfæster to afgørelser fra Konkurrence- og Forbrugerstyrelsen om, at Nets' gebyrer overfor netbutikker var urimeligt høje.

Artikel top billede

(Foto: Nets)

Nets har taget alt for høje gebyrer overfor netbutikker.

Østre Landsret har netop stadfæstet to afgørelser, som Konkurrence- og Forbrugerstyrelsen traf i 2012 og 2013.

Det drejer sig om det gebyr, som netbutikkerne skulle betale til Nets, når deres kunder betalte med dankort.

I begge sager havde Nets overtrådt den daværende betalingstjenestelov, som i dag hedder betalingsloven, afgjorde Konkurrence- og Forbrugerstyrelsen.

Læs også: Derfor kunne Nets ikke levere NemLogin-projekt til aftalt tid: Nets og NNIT ramt af store samarbejds-problemer

Styrelsen påbød i november 2012 Nets at nedsætte dankortgebyrerne til et "et rimeligt niveau" inden 31. januar 2013. Men dette levede Nets ifølge Konkurrence- og Forbrugerstyrelsen ikke op til, hvorfor styrelsen igen måtte gribe ind.

Denne gang lød påbuddet, at Nets måtte nedsætte gebyrerne til et beløb, der ikke oversteg 1,20 kroner i gennemsnit. Det efterlevede Nets i juli 2013.

"Dommen slår fast, at Nets’ gebyrer over for netbutikkerne var urimeligt høje, og at Konkurrence- og Forbrugerstyrelsens påbud om, at Nets skulle nedsætte gebyrerne til 1,20 kroner, var korrekt," udtaler vicedirektør i Konkurrence- og Forbrugerstyrelsen, Jacob Schaumburg-Müller i en meddelelse, der fortsætter:

"Nets er den eneste indløser af dankortet. Reglerne i betalingsloven skal sikre, at gebyrerne står i rimeligt forhold til omkostningerne, så Nets’ kunder ikke betaler overpris for ydelsen."

Retssagen har været i gang ved Østre Landsret siden 2014. Det skyldes blandt andet, at der på Nets’ foranledning er udarbejdet tre syn og skøn-erklæringer i forbindelse med sagen.

Læs også: Undersøgelse af Nets-gebyr tæt på afslutning: Betalingsservice kan få dikteret lavere priser

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos