Microsoft på vej med ny funktion til Edge-browseren

En helt ny funktion, der skal gøre livet lettere for bekymrede forældre, er nu på vej til Microsoft Edge-browser.

Artikel top billede

En ny funktion til Microsofts Edge-browser skal give forældre bedre mulighed for at beskytte deres børn mod uønsket indhold på nettet.

Funktionen Kids Mode bliver i øjeblikket udrullet til de såkaldte Edge Insiders, der har mulighed for at teste nye funktioner, før at de bliver tilgængelig for den brede befolking.

Det fremgår af Microsofts support-side, at Kids Mode er designet til børn i aldersgruppen 5 – 12.

Funktionen har blandt andet indbygget en “sikke søgefunktion” via Microsofts egen søgemaskine, Bing.

Derudover begrænser den også muligheden for at websider kan tracke brugeren.

Læs også: Ny Microsoft-funktion: Med denne app kan du automatisk få superstærke passwords

Aktiveres i profil-menu

Den nye funktion aktiveres i den menu, hvor du vælger, hvilken profil du vil anvende i Edge, men den indebærer ikke, at du opretter en særlig børne-profil.

I stedet skal blot vælge mellem to tilstande: En der skræddersyet til børn mellem 5 og 8 år samt en anden til børn på mellem 9 og 12 år.

Med Kids Mode bliver det også muligt for forældre at vælge, hvilke sider deres børn skal have adgang til.

Browseren har således en indbygget liste med forslag til hjemmesider, der passer til børn i den givne aldersgruppe. Men du kan også frit tilføje og fjerne hjemmeside fra listen.

Slås fra med adgangskode

Du skal indtaste en adgangskode, hvis du ønsker at slå funktionen fra, og det samme er tilfældet, hvis du blot undtagelsesvis ønsker at gøre det muligt at besøge en hjemmeside.

I stedet kræver den blot, at du skal indtaste et særligt password, hvis du enten vil vælge at slå funktionen helt eller du undtagelsesvis vil gøre det muligt at besøge en hjemmeside, som der ellers ikke er givet tilladelse til.

Læs også: Windows 10X er sluppet ud: Se det nye styresystem i aktion her

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 14. september 2026 ansat Andreas Thorø Møller som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Endpoint Consultant hos Fellowmind Denmark A/S. Han er uddannet Datatekniker. Nyt job
Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

Rasmus Pedersen

Dansk AM Hub

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

Ronni Randrup

Netip A/S

IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

Gustav Olsen

IFS Danmark A/S