Hemmelige oplysninger i stor Nets-sag lækket på grund af it-koks med 'elektronisk pen': Sætninger blev ikke dækket til

Østre Landsret har ved et uheld blotlagt dybt fortrolige forretningshemmeligheder om Nets’ Dankort-forretning.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

Et it-koks afslørede fortrolige oplysninger i en sag, hvor Nets stod anklaget for at anvende for høje Dankort-gebyr.

Det skriver Ekstra Bladet.

Ifølge Ekstra Bladet brugte Østre Landsret en såkaldt “elektronisk pen” til at overstrege sætninger og afsnit i en pdf-film med dommen. Men det viser sig nu, at de oplysninger kan blotlægges via få klik og uden brug af særlig software.

De overstregede afsnit indeholder ifølge Ekstra Bladet “dybt fortrolige forretningshemmeligheder,” der relaterer sig til Nets Dankort-forretning.

PDF-filen er nu fjernet fra Domstolsstyrelsen hjemmeside og undersøger nu om, der er lignende fejl i andre domme.

“Domstolsstyrelsen har orienteret alle retter om den konkrete sag og opfordret dem til at undersøge, om der er fejl i de domme, de har offentliggjort,” oplyser Merethe Eckhardt, der er udviklingsdirektør i Domstolsstyrelsen til Ekstra Bladet.

I den omtalte sag konkluderede retten i øvrigt, at Nets havde taget for høje gebyrer hos Netbutikker.

Læs mere om sagen her:
Nets dømt for urimeligt høje gebyrer overfor netbutikker

Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

It-løsninger |

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

27 maj 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

Sarah Warm

IFS Danmark A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

Mikkel Bernt Buchvardt

Elbek & Vejrup A/S