Lokkede kunder i abonnementsfælde med iPhone-tilbud: Nu straffes direktør med fængselsstraf

En direktør skal flere år i fængsel efter at have lokket 8.000 kunder i en abonnementsfælde, hvor de hver måned blev trukket 499 kroner fra deres betalingskort.

Artikel top billede

En direktør er ved Østre Landsret blevet idømt 2 år og 3 måneders ubetinget fængsel for bedrageri efter at have lokket 8.000 forbrugere i en abonnementsfælde, hvor de samlet set blev bedraget for 3,7 millioner kroner.

Det skriver Forbruger-ombudsmanden på sin hjemmeside.

Ifølge Forbrugerombudsmanden gennemførte direktøren i 2015 en kampagne på Facebook og via e-mail, hvor folk blev stillet i udsigt vinde en iPhone, hvis de blot indbetalte fem kroner, der skulle dække leveringsomkostningerne.

Men det fremgik også med småt nederst på siden, at forbrugerne med betalingen på de fem kroner også tilmeldte sig et abonnement, hvor der via deres betalingskort blev trukket 499 kroner hver måned.

Læs også: Forbrugerrådet: Stigende problem med virksomheder, der lokker forbrugere i digitale abonnementsfælder

Stod på i syv måneder

Ifølge Forbrugerombudmanden stod svindlen på i syv måneder og Østre Landsret vurderede, at den ”havde et organiseret og professionelt præg.”

Forbrugerombudsmanden anmeldte direktøren og det bagvedliggende selskab til politiet i 2016,

Direktøren er tidligere blev dømt skyldig ved byretten i Roskilde, men valgte dengang at anke sagen til landsretten.

”Har man et forretningskoncept, der går ud på at skjule et abonnement og de månedlige trækninger for abonnementet, indtil forbrugerne ved et tilfælde opdager det, så kan det være bedrageri og give fængselsstraf. Sådanne skjulte abonnementer politianmelder vi, og det kan – som vi har set her - give fængselsstraf,” siger forbrugsombudsmand Christina Toftegaard Nielsen ifølge Forbrugerombudsmandens hjemmeside.

Læs også: Danskere lokkes med en overflod af digitale abonnementer: Her er fem råd til at undgå de mange abonnementsfæld

Læses lige nu

    Annonce

    Event: SAP Excellence Day 2027

    It-løsninger | Online og København

    Oplev stærke cases og de nyeste muligheder med SAP, fysisk eller online.

    9. februar 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 1. oktober 2026 ansat Annette Macsay Mostrup som Channel Manager Nordics. Annette skal især beskæftige sig med at udvikle og styrke IFS’ kanal- og forhandlerøkosystem i Norden. Annette kommer fra en stilling som Regional Partner Manager Nordics hos Keepit. Annette har tidligere beskæftiget sig med partnerudvikling og kanalstrategi i virksomheder som Citrix, VMware, Splunk og Zscaler. Nyt job

    Annette Macsay Mostrup

    IFS Danmark A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

    Gustav Olsen

    IFS Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S