Lokkede kunder i abonnementsfælde med iPhone-tilbud: Nu straffes direktør med fængselsstraf

En direktør skal flere år i fængsel efter at have lokket 8.000 kunder i en abonnementsfælde, hvor de hver måned blev trukket 499 kroner fra deres betalingskort.

Artikel top billede

En direktør er ved Østre Landsret blevet idømt 2 år og 3 måneders ubetinget fængsel for bedrageri efter at have lokket 8.000 forbrugere i en abonnementsfælde, hvor de samlet set blev bedraget for 3,7 millioner kroner.

Det skriver Forbruger-ombudsmanden på sin hjemmeside.

Ifølge Forbrugerombudsmanden gennemførte direktøren i 2015 en kampagne på Facebook og via e-mail, hvor folk blev stillet i udsigt vinde en iPhone, hvis de blot indbetalte fem kroner, der skulle dække leveringsomkostningerne.

Men det fremgik også med småt nederst på siden, at forbrugerne med betalingen på de fem kroner også tilmeldte sig et abonnement, hvor der via deres betalingskort blev trukket 499 kroner hver måned.

Læs også: Forbrugerrådet: Stigende problem med virksomheder, der lokker forbrugere i digitale abonnementsfælder

Stod på i syv måneder

Ifølge Forbrugerombudmanden stod svindlen på i syv måneder og Østre Landsret vurderede, at den ”havde et organiseret og professionelt præg.”

Forbrugerombudsmanden anmeldte direktøren og det bagvedliggende selskab til politiet i 2016,

Direktøren er tidligere blev dømt skyldig ved byretten i Roskilde, men valgte dengang at anke sagen til landsretten.

”Har man et forretningskoncept, der går ud på at skjule et abonnement og de månedlige trækninger for abonnementet, indtil forbrugerne ved et tilfælde opdager det, så kan det være bedrageri og give fængselsstraf. Sådanne skjulte abonnementer politianmelder vi, og det kan – som vi har set her - give fængselsstraf,” siger forbrugsombudsmand Christina Toftegaard Nielsen ifølge Forbrugerombudsmandens hjemmeside.

Læs også: Danskere lokkes med en overflod af digitale abonnementer: Her er fem råd til at undgå de mange abonnementsfæld

Mibau Stema Danmark A/S

ERP Analyst at Mibau Stema Group

Sydjylland

AGITO Medical A/S

IT Operations Lead

Nordjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger IT-konsulent til VMware server

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect

Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

Jeppe Spanggaard

Pinksky ApS