Lokkede kunder i abonnementsfælde med iPhone-tilbud: Nu straffes direktør med fængselsstraf

En direktør skal flere år i fængsel efter at have lokket 8.000 kunder i en abonnementsfælde, hvor de hver måned blev trukket 499 kroner fra deres betalingskort.

Artikel top billede

En direktør er ved Østre Landsret blevet idømt 2 år og 3 måneders ubetinget fængsel for bedrageri efter at have lokket 8.000 forbrugere i en abonnementsfælde, hvor de samlet set blev bedraget for 3,7 millioner kroner.

Det skriver Forbruger-ombudsmanden på sin hjemmeside.

Ifølge Forbrugerombudsmanden gennemførte direktøren i 2015 en kampagne på Facebook og via e-mail, hvor folk blev stillet i udsigt vinde en iPhone, hvis de blot indbetalte fem kroner, der skulle dække leveringsomkostningerne.

Men det fremgik også med småt nederst på siden, at forbrugerne med betalingen på de fem kroner også tilmeldte sig et abonnement, hvor der via deres betalingskort blev trukket 499 kroner hver måned.

Læs også: Forbrugerrådet: Stigende problem med virksomheder, der lokker forbrugere i digitale abonnementsfælder

Stod på i syv måneder

Ifølge Forbrugerombudmanden stod svindlen på i syv måneder og Østre Landsret vurderede, at den ”havde et organiseret og professionelt præg.”

Forbrugerombudsmanden anmeldte direktøren og det bagvedliggende selskab til politiet i 2016,

Direktøren er tidligere blev dømt skyldig ved byretten i Roskilde, men valgte dengang at anke sagen til landsretten.

”Har man et forretningskoncept, der går ud på at skjule et abonnement og de månedlige trækninger for abonnementet, indtil forbrugerne ved et tilfælde opdager det, så kan det være bedrageri og give fængselsstraf. Sådanne skjulte abonnementer politianmelder vi, og det kan – som vi har set her - give fængselsstraf,” siger forbrugsombudsmand Christina Toftegaard Nielsen ifølge Forbrugerombudsmandens hjemmeside.

Læs også: Danskere lokkes med en overflod af digitale abonnementer: Her er fem råd til at undgå de mange abonnementsfæld

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Lenovo

    Hvorfor lykkes nogle organisationer med AI – mens andre sidder fast i pilotfasen?

    AI rykker fra teknologiagendaen til den strategiske dagsorden. Men for mange er vejen fra ambition til målbar værdi længere end forventet.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

    Nanna-Louise Aae Kudahl

    Norriq Danmark A/S

    TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Thomas Fossing som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med konsulentbranchen, og han medbringer mange års viden og erfaring som selvstændig inden for faget. Nyt job

    Thomas Fossing

    Netip A/S

    Lector ApS har pr. 9. juli 2026 ansat Simeon Dimitrov som IT-konsulent i Lectors TeamShare-gruppe. Han skal især beskæftige sig med cloud og infrastruktur samt design og optimering af Lectors infrastruktur og løsninger. Han kommer fra en stilling som DevOps Engineer hos Kraftvaerk. Han har tidligere beskæftiget sig med Azure og onprem infrastruktur, automatisering, implementering og optimering af cloudløsninger. Nyt job

    Simeon Dimitrov

    Lector ApS