Lokkede kunder i abonnementsfælde med iPhone-tilbud: Nu straffes direktør med fængselsstraf

En direktør skal flere år i fængsel efter at have lokket 8.000 kunder i en abonnementsfælde, hvor de hver måned blev trukket 499 kroner fra deres betalingskort.

Artikel top billede

En direktør er ved Østre Landsret blevet idømt 2 år og 3 måneders ubetinget fængsel for bedrageri efter at have lokket 8.000 forbrugere i en abonnementsfælde, hvor de samlet set blev bedraget for 3,7 millioner kroner.

Det skriver Forbruger-ombudsmanden på sin hjemmeside.

Ifølge Forbrugerombudsmanden gennemførte direktøren i 2015 en kampagne på Facebook og via e-mail, hvor folk blev stillet i udsigt vinde en iPhone, hvis de blot indbetalte fem kroner, der skulle dække leveringsomkostningerne.

Men det fremgik også med småt nederst på siden, at forbrugerne med betalingen på de fem kroner også tilmeldte sig et abonnement, hvor der via deres betalingskort blev trukket 499 kroner hver måned.

Læs også: Forbrugerrådet: Stigende problem med virksomheder, der lokker forbrugere i digitale abonnementsfælder

Stod på i syv måneder

Ifølge Forbrugerombudmanden stod svindlen på i syv måneder og Østre Landsret vurderede, at den ”havde et organiseret og professionelt præg.”

Forbrugerombudsmanden anmeldte direktøren og det bagvedliggende selskab til politiet i 2016,

Direktøren er tidligere blev dømt skyldig ved byretten i Roskilde, men valgte dengang at anke sagen til landsretten.

”Har man et forretningskoncept, der går ud på at skjule et abonnement og de månedlige trækninger for abonnementet, indtil forbrugerne ved et tilfælde opdager det, så kan det være bedrageri og give fængselsstraf. Sådanne skjulte abonnementer politianmelder vi, og det kan – som vi har set her - give fængselsstraf,” siger forbrugsombudsmand Christina Toftegaard Nielsen ifølge Forbrugerombudsmandens hjemmeside.

Læs også: Danskere lokkes med en overflod af digitale abonnementer: Her er fem råd til at undgå de mange abonnementsfæld

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | København

Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - København

Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem to spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i København 20. januar.

Andre events | København

Executive Conversations: Fra hype til afkast – her er vinderne af AI-ræset

Få et klart overblik over AI’s reelle effekt i danske virksomheder. Arrangementet giver unge talenter og ambitiøse medarbejdere viden, der løfter karrieren, skærper beslutninger og gør dig klar til at præge den digitale udvikling. Læs mere og...

Sikkerhed | Aarhus C

Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - Aarhus

Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem tre spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i Aarhus 22. januar.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Nikolaj Vesterbrandt som Datateknikerelev ved netIP's afdeling i Rødekro. Han er uddannet IT-supporter ved Aabenraa Kommune og videreuddanner sig nu til Datatekniker. Nyt job
Sentia har pr. 1. oktober 2025 ansat Morten Jørgensen som Chief Commercial Officer. Han skal især beskæftige sig med udbygning af Sentias markedsposition og forretningsområder med det overordnede ansvar for den kommercielle organisation. Han kommer fra en stilling som Forretningsdirektør hos Emagine. Nyt job
EG Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Søren Jermiin Olesen som Senior Product Manager. Han skal især beskæftige sig med finans- og debitorstyring i det offentlige med ansvar for økonomistyringssystemet EG ØS Indsigt. Han kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Han er uddannet Cand. oecon. Han har tidligere beskæftiget sig med økonomi bl.a. i Aarhus Kommune og været med til at udvikle NemØkonom før og efter salget til KMD. Nyt job

Søren Jermiin Olesen

EG Danmark A/S

VisionBird har pr. 1. november 2025 ansat Kelly Lyng Ludvigsen, 38 år,  som Seniorrådgiver. Hun skal især beskæftige sig med Rådgivning og undervisning i Contract Management. Hun kommer fra en stilling som Contract Manager hos Novo Nordisk. Hun er uddannet Cand. jur. og BS fra CBS. Hun har tidligere beskæftiget sig med Contract Management i flere roller i både det private, offentlige og som konsulent. Nyt job

Kelly Lyng Luvigsen

VisionBird