Kulturminister Joy Mogensen (S) vil have tech-giganter til at betale for indhold fra danske medier: Lovforslag på vej

Joy Mogensen (S) mener, at der er grund til at sætte spørgsmålstegn ved Facebooks demokratiske sindelag, og det er hendes holdning, at tech-platforme skal betale for indhold fra journalistiske medier.

Artikel top billede

(Foto: Kristian Brasen / Kristian Brasen)

Facebook og Google skal betale for indhold fra journalistiske medier, som bliver bragt på deres platformen.

Det er ifølge nyhedsbureauet Ritzau holdningen hos kulturminister Joy Mortensen (S), der om en måned vil præsentere et nyt lovforslag om regulering af tech-platforme.

Joy Mogensen mener desuden, at den aktuelle konflikt mellem Australien og Facebook, hvor Facebook har blokeret australske medier, viser, at der har været for stor naivitet i forhold til de sociale mediers magt.

“Det er dybt bekymrende, for det sætter spørgsmålstegn ved det demokratiske sindelag i en af verdens mest dominerende medievirksomheder. Jeg ved ikke, om det er, fordi de ikke forstår det, eller er ligeglade med den betydning nyhedsmedier har i et demokratisk samfund. Det er dem, der bringer journalistisk baseret viden til torvs,” siger ministeren til Ritzau.

Læs også: Facebook vælger den termonukleare option i Australien: Spærrer for nyhedskilder – inklusive regeringens egne

Samlingssted for sølvpapirshatte

I et interview med Berlingske påpeger Joy Mogensen desuden, at det med tanke på Facebooks problemer med spredning af falske nyheder og misinformation er bekymrende, at selskabet netop blokerer for journalistiske medier.

“Facebook og andre techgiganter har jo også en platform for fake news, så jeg kan slet ikke forstå, hvordan de kan finde på at udelukke netop dem, der sørger for, at der er journalistisk baserede nyheder på Facebook. Så har de jo næsten åbnet sig for at blive et samlingssted for sølvpapirshatte og konspirationsteorier,” siger Joy Mogensen til Berlingske.

Læs også: Kovending fra Google: Trækker sig ikke ud af Australien trods sine trusler

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Christian Homann som Projektleder ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Digitaliseringschef hos EUC Nordvest. Han er uddannet med en Cand.it og har en del års erfaring med projektledelse. Nyt job

Christian Homann

Netip A/S

IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

Johan Léfelius

IT Confidence A/S

Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse
VisionBird har pr. 1. november 2025 ansat Kelly Lyng Ludvigsen, 38 år,  som Seniorrådgiver. Hun skal især beskæftige sig med Rådgivning og undervisning i Contract Management. Hun kommer fra en stilling som Contract Manager hos Novo Nordisk. Hun er uddannet Cand. jur. og BS fra CBS. Hun har tidligere beskæftiget sig med Contract Management i flere roller i både det private, offentlige og som konsulent. Nyt job

Kelly Lyng Luvigsen

VisionBird