Kulturminister Joy Mogensen (S) vil have tech-giganter til at betale for indhold fra danske medier: Lovforslag på vej

Joy Mogensen (S) mener, at der er grund til at sætte spørgsmålstegn ved Facebooks demokratiske sindelag, og det er hendes holdning, at tech-platforme skal betale for indhold fra journalistiske medier.

Artikel top billede

(Foto: Kristian Brasen / Kristian Brasen)

Facebook og Google skal betale for indhold fra journalistiske medier, som bliver bragt på deres platformen.

Det er ifølge nyhedsbureauet Ritzau holdningen hos kulturminister Joy Mortensen (S), der om en måned vil præsentere et nyt lovforslag om regulering af tech-platforme.

Joy Mogensen mener desuden, at den aktuelle konflikt mellem Australien og Facebook, hvor Facebook har blokeret australske medier, viser, at der har været for stor naivitet i forhold til de sociale mediers magt.

“Det er dybt bekymrende, for det sætter spørgsmålstegn ved det demokratiske sindelag i en af verdens mest dominerende medievirksomheder. Jeg ved ikke, om det er, fordi de ikke forstår det, eller er ligeglade med den betydning nyhedsmedier har i et demokratisk samfund. Det er dem, der bringer journalistisk baseret viden til torvs,” siger ministeren til Ritzau.

Læs også: Facebook vælger den termonukleare option i Australien: Spærrer for nyhedskilder – inklusive regeringens egne

Samlingssted for sølvpapirshatte

I et interview med Berlingske påpeger Joy Mogensen desuden, at det med tanke på Facebooks problemer med spredning af falske nyheder og misinformation er bekymrende, at selskabet netop blokerer for journalistiske medier.

“Facebook og andre techgiganter har jo også en platform for fake news, så jeg kan slet ikke forstå, hvordan de kan finde på at udelukke netop dem, der sørger for, at der er journalistisk baserede nyheder på Facebook. Så har de jo næsten åbnet sig for at blive et samlingssted for sølvpapirshatte og konspirationsteorier,” siger Joy Mogensen til Berlingske.

Læs også: Kovending fra Google: Trækker sig ikke ud af Australien trods sine trusler

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | København

    Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Markus Dalsgaard Sisseck

    Martinsen Rådgivning & Revision

    Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

    Jacob Pontoppidan

    Lector ApS

    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Patricia Oczki som Marketing Manager. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing and Communication hos Coach Solutions. Nyt job