Matematisk analyse skal finde net-terrorister

En amerikansk forsker er i færd med at udvikle et matematisk værktøj, der kan finde strukturer i snakken i offentlige chatrum. Systemet skal blandt andet anvendes til at finde terrorister i chatrummene. Analytikere er vældigt skeptiske.

Det er ikke godt at vide, hvad der bliver snakket om, når sætningerne flyver rundt i de offentlige chatrum.

De amerikanske efterretningstjenester CIA og FBI vil i hvert fald ikke udelukke, at der bliver lagt skumle planer om terrorisme, mens andre flirter og joker i chatrummenes fagre verden.

Derfor har den amerikanske regerings anti-terrorudvalg valgt at støtte et et-årigt forskningsprojekt under Rensselaer Polytechnic Institute, skriver Associated Press.

Her vil professor Bulent Yener skabe en matematisk model, der kan finde mønstre i al snakkesagligheden.

Pointen er at finde ud af, hvem der snakker med hvem ? uden at læse beskederne.

Det skal ske ved at hente data fra håndplukkede chatrum og så skabe en statistisk profil af snakketrafikken.

Både CIA og FBI er tavse om projektet, og hvorfor man har valgt at støtte professor Bulent Yener med et legat på knapt en million kroner.

Men anti-terrorudvalget har sagt, at man har kigget på det bredere videnskabelige perspektiv, og at det var op til efterretningstjenesterne at vurdere projektets værdi for den nationale sikkerhed.

Flere analytikere tvivler dog på, at projektet kan bruges mod terror.

For selvom det er rigtigt, at for eksempel Al-Queda bruger nettet til at planlægge aktioner med videre, er der nemmere og mere hemmelige måder at sende hinanden beskeder på, end at snakke i et offentligt chatrum.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Tinne Schjoldan Gyllich, Director, CX & Services (Customer Adoption) hos TDC Erhverv, er pr. 1. juni 2026 forfremmet til Senior Director, Head of Partnerships. Tinne skal fremover især beskæftige sig med at drive strategiske partnerskaber, styrke økosystemet og skabe vækst gennem partnerbaseret omsætning. Forfremmelse
    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo