Sådan ser fremtiden ud for VMware: "Standarden hedder i dag de facto containere og kubernetes"

Interview: VMware er ifølge dansk landechef Lars-Bo Klausen i sublim stand til at blive markedslederen inden for kubernetes og containere.

Artikel top billede

Lars-Bo Klausen, danske landechef for VMware. (Foto: Kasper Lojtved)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Stort interview med VMwares danske landechef
  • Hvordan den danske direktør ser på VMwares fremtid og strategi
  • Hvorfor containere og kubernetes bliver helt afgørende for VMware
  • Hvad den danske direktør ved om tronfølgeren hos VMware
912
4:45 min
Mr. VMware, Pat Gelsinger, forlod tidligere på året virtualiseringsgiganten, som han har stået i spidsen for i de seneste otte år, til fordel for Intel.

Under hans ledelse er VMware braget frem, aktiekursen er steget med mere end 250 procent og selskabets centrale virtualiserings-platform, vSphere, er altdominerende.

Nu skal der findes en ny direktør for det Dell-ejede selskab, der vil og er tvunget til meget mere end bare virtualisering - navnlig bliver container og kubernetes en helt afgørende brik for VMware fremover, hvis ikke forretningen skal erodere.

Men Pat Gelsinger efterlader VMware i en fordelagtig position og fremtiden ser lys ud for det store selskab.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Computerworld it-jobbank

    Mød 3.500+ it-talenter på IT-DAY 2026

    Hos Computerworld it-jobbank er vi stolte af at fortsætte det gode partnerskab med folkene bag IT-DAY – efter vores mening Danmarks bedste karrieremesse for unge og erfarne it-kandidater.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect