Sådan ser fremtiden ud for VMware: "Standarden hedder i dag de facto containere og kubernetes"

Interview: VMware er ifølge dansk landechef Lars-Bo Klausen i sublim stand til at blive markedslederen inden for kubernetes og containere.

Artikel top billede

Lars-Bo Klausen, danske landechef for VMware. (Foto: Kasper Lojtved)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Stort interview med VMwares danske landechef
  • Hvordan den danske direktør ser på VMwares fremtid og strategi
  • Hvorfor containere og kubernetes bliver helt afgørende for VMware
  • Hvad den danske direktør ved om tronfølgeren hos VMware
912
4:45 min
Mr. VMware, Pat Gelsinger, forlod tidligere på året virtualiseringsgiganten, som han har stået i spidsen for i de seneste otte år, til fordel for Intel.

Under hans ledelse er VMware braget frem, aktiekursen er steget med mere end 250 procent og selskabets centrale virtualiserings-platform, vSphere, er altdominerende.

Nu skal der findes en ny direktør for det Dell-ejede selskab, der vil og er tvunget til meget mere end bare virtualisering - navnlig bliver container og kubernetes en helt afgørende brik for VMware fremover, hvis ikke forretningen skal erodere.

Men Pat Gelsinger efterlader VMware i en fordelagtig position og fremtiden ser lys ud for det store selskab.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Conscia

    Få en hurtigere, billigere og mere sikker AI-rejse

    Slip for uforudsigelige omkostninger i skyen og opnå fuld datakontrol med en AI-pod, der samler al nødvendig infrastruktur i dit eget datacenter.

    KMD A/S

    Senior SAP Architect

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    IT-frontdesk medarbejder til PET's IT Servicedesk

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Network Engineer

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S