Sådan ser fremtiden ud for VMware: "Standarden hedder i dag de facto containere og kubernetes"

Interview: VMware er ifølge dansk landechef Lars-Bo Klausen i sublim stand til at blive markedslederen inden for kubernetes og containere.

Artikel top billede

Lars-Bo Klausen, danske landechef for VMware. (Foto: Kasper Lojtved)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Stort interview med VMwares danske landechef
  • Hvordan den danske direktør ser på VMwares fremtid og strategi
  • Hvorfor containere og kubernetes bliver helt afgørende for VMware
  • Hvad den danske direktør ved om tronfølgeren hos VMware
912
4:45 min
Mr. VMware, Pat Gelsinger, forlod tidligere på året virtualiseringsgiganten, som han har stået i spidsen for i de seneste otte år, til fordel for Intel.

Under hans ledelse er VMware braget frem, aktiekursen er steget med mere end 250 procent og selskabets centrale virtualiserings-platform, vSphere, er altdominerende.

Nu skal der findes en ny direktør for det Dell-ejede selskab, der vil og er tvunget til meget mere end bare virtualisering - navnlig bliver container og kubernetes en helt afgørende brik for VMware fremover, hvis ikke forretningen skal erodere.

Men Pat Gelsinger efterlader VMware i en fordelagtig position og fremtiden ser lys ud for det store selskab.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job
    Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Marie Søndergaard

    Energinet