Sådan ser fremtiden ud for VMware: "Standarden hedder i dag de facto containere og kubernetes"

Interview: VMware er ifølge dansk landechef Lars-Bo Klausen i sublim stand til at blive markedslederen inden for kubernetes og containere.

Artikel top billede

Lars-Bo Klausen, danske landechef for VMware. (Foto: Kasper Lojtved)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Stort interview med VMwares danske landechef
  • Hvordan den danske direktør ser på VMwares fremtid og strategi
  • Hvorfor containere og kubernetes bliver helt afgørende for VMware
  • Hvad den danske direktør ved om tronfølgeren hos VMware
912
4:45 min
Mr. VMware, Pat Gelsinger, forlod tidligere på året virtualiseringsgiganten, som han har stået i spidsen for i de seneste otte år, til fordel for Intel.

Under hans ledelse er VMware braget frem, aktiekursen er steget med mere end 250 procent og selskabets centrale virtualiserings-platform, vSphere, er altdominerende.

Nu skal der findes en ny direktør for det Dell-ejede selskab, der vil og er tvunget til meget mere end bare virtualisering - navnlig bliver container og kubernetes en helt afgørende brik for VMware fremover, hvis ikke forretningen skal erodere.

Men Pat Gelsinger efterlader VMware i en fordelagtig position og fremtiden ser lys ud for det store selskab.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | København

Executive Conversations: Kina, Trump og AI-ledelse

Kina, USA og AI flytter magt og markeder. Geopolitik rammer leverandørkæder, chips, data og standarder. Lær at koble global risiko med konkret it-ledelse. Få styr på governance, sikkerhed og compliance i AI. Deltag og styrk din handlekraft.

Infrastruktur | København

Cloud & infrastruktur 2026: AI, afhængighed og digital handlefrihed

Cloud er strategisk infrastruktur og fundament for AI, drift og innovation. Geopolitik og regulering ændrer leverandørvalg og dataplacering. Computerworld samler beslutningstagere om afhængighed, europæiske alternativer og digital handlefrihed.

Digital transformation | Aarhus C

Computerworld Summit 2026 - Aarhus

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

Se alle vores events inden for it

Nextway Software A/S

Software Architect

Midtjylland

Netcompany A/S

Linux Operations Engineer

Midtjylland

KMD A/S

Projektleder

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Managing Architect

Midtjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS

netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

Mads Linné Kaasgaard

Renewtech ApS