Trifork på vej mod kæmpe børsnotering: Aktierne kan blive sat til salg inden sommer

Allerede inden sommerferiens start kan det dansk-stiftede it-firma Trifork blive børsnoteret.

Artikel top billede

Det dansk-stiftede it-hus Trifork har planer om at blive børsnoteret i løbet af de kommende måneder.

Det skriver Børsen.

Triforks stifter og administrerende direktør Jørn Larsen fortæller til avisen, at han mener, at det er realistisk at Trifork allerde kan være børsnoteret inden sommerferien.

“Det er vores ønske, men det er ikke noget, vi udelukkende selv har kontrol over. Vi arbejder hårdt på det, det må man sige, og vi vil gerne have det til at ske så hurtigt, som det overhovedet er praktisk muligt. Men vi skal også sørge for, at der er et marked, og at der også er nogle interesserede investorer,” siger Jørn Larsen til Børsen.

Læs også: Trifork scorer 600 millioner kroner på salg af dansk it-firma

Markedsværdi på en milliard

Investeringsbankerne Carnegie og Credit Suisse er allerede hyret til at hjælpe med processen, skriver Børsen, og kilder oplyste i fjor til Børsen, at Trifork kan blive introduceret på børsen til en markedsværdi på over en milliard kroner.

Nyheden om den forestående børsnotering kommer samtidig med, at det er kommet frem, at selskabet står til at score næsten 600 millioner kroner på salget af det aarhusianske it-startup Humio, som Trifork ejede 24,1 procent af.

Trifork blev i 1996 stiftet af Jørn Larsen og har i mange år været en aarhusiansk virksomhed.

Trifork har tidligere været børsnoteret, nemlig fra 2007 til 2014. I 2014 valgte selskabet også at flytte sit hovedkvarter til Schweiz, hvor Jørn Larsen også har haft sin bopæl siden 2008.

Læs også: Danske Trifork arbejder i al hemmelighed på en børsnotering: Sigter efter at gå på børsen inden for et år

Læses lige nu

    Event: Computerworld Summit 2026 - Aarhus

    Digital transformation | Aarhus C

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    21. april 2026 | Gratis deltagelse

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    IT-supporterelever til Lokal IT på Antvorskov Kaserne

    Region Sjælland

    Netcompany A/S

    Data Management Consultant

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    Product Manager - Customer Engagement

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Lars Mørch, 54 år,  som VP of Sales. Han skal især beskæftige sig med Iduras salgsorganisation, implementere en ny go-to-market-model og sikre udviklingen af virksomhedens identitetsplatform. Han kommer fra en stilling som Regional Vice President hos Avallone. Han er uddannet på CBS og har en BA i Organization & Innovation. Han har tidligere beskæftiget sig med internationalt SaaS-salg og forretningsudvikling fra både scale-ups og globale teknologivirksomheder. Nyt job

    Lars Mørch

    Idura

    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Rikke Badsberg som ServiceNow Specialist. Hun kommer fra en stilling som ServiceNow administrator and developer hos Kamstrup. Nyt job

    Rikke Badsberg

    Adeno K/S

    Idura har pr. 5. januar 2026 ansat Arjuna Enait, 34 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med videreudvikling af Verify-systemet samt arbejde på implementeringen af CIBA i Norsk BankID. Han kommer fra en stilling som software engineer hos Lasso X. Han er uddannet civilingeniør med speciale i geoteknik. Han har tidligere beskæftiget sig med at bygge microservices til dataindsamling og -processering, samt opdatere legacy-systemer. Nyt job

    Arjuna Enait

    Idura