Trifork på vej mod kæmpe børsnotering: Aktierne kan blive sat til salg inden sommer

Allerede inden sommerferiens start kan det dansk-stiftede it-firma Trifork blive børsnoteret.

Artikel top billede

Det dansk-stiftede it-hus Trifork har planer om at blive børsnoteret i løbet af de kommende måneder.

Det skriver Børsen.

Triforks stifter og administrerende direktør Jørn Larsen fortæller til avisen, at han mener, at det er realistisk at Trifork allerde kan være børsnoteret inden sommerferien.

“Det er vores ønske, men det er ikke noget, vi udelukkende selv har kontrol over. Vi arbejder hårdt på det, det må man sige, og vi vil gerne have det til at ske så hurtigt, som det overhovedet er praktisk muligt. Men vi skal også sørge for, at der er et marked, og at der også er nogle interesserede investorer,” siger Jørn Larsen til Børsen.

Læs også: Trifork scorer 600 millioner kroner på salg af dansk it-firma

Markedsværdi på en milliard

Investeringsbankerne Carnegie og Credit Suisse er allerede hyret til at hjælpe med processen, skriver Børsen, og kilder oplyste i fjor til Børsen, at Trifork kan blive introduceret på børsen til en markedsværdi på over en milliard kroner.

Nyheden om den forestående børsnotering kommer samtidig med, at det er kommet frem, at selskabet står til at score næsten 600 millioner kroner på salget af det aarhusianske it-startup Humio, som Trifork ejede 24,1 procent af.

Trifork blev i 1996 stiftet af Jørn Larsen og har i mange år været en aarhusiansk virksomhed.

Trifork har tidligere været børsnoteret, nemlig fra 2007 til 2014. I 2014 valgte selskabet også at flytte sit hovedkvarter til Schweiz, hvor Jørn Larsen også har haft sin bopæl siden 2008.

Læs også: Danske Trifork arbejder i al hemmelighed på en børsnotering: Sigter efter at gå på børsen inden for et år

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Nordjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Analytiker til Security Operationscenter i Cyberdivisionen Hvidovre

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

    Nanna-Louise Aae Kudahl

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Christoffer Andersen som Sales Manager ERP. Han skal især beskæftige sig med fokus på at skalere ERP-salget og videreudvikle teamet i Valby så vi fortsat understøtter og opbygger stærke kunderelationer. Han kommer fra en stilling som Senior Key Account Manager hos NNIT A/S. Han er uddannet hos Aalborg Universitet som IT Management. Han har tidligere beskæftiget sig med Kommercielt ansvarlig for nogle af NNIT’s største strategiske enterprise-kunder. Nyt job

    Christoffer Andersen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Caroline Nolsø Tofft som Senior Advisor, Data & AI. Hun skal især beskæftige sig med at styrke vores kommercielle pipeline og relationen til både nye og eksisterende kunder. Hun kommer fra en stilling som Integration Partner Manager hos DataLøn. Nyt job

    Caroline Nolsø Tofft

    Norriq Danmark A/S