Amazon efter storstilet svensk lancering: Salget har ikke været hvor det burde

Salget på Amazons markedsplads har været så markant, som mange virksomheder forventede, da den amerikanske gigant gik ind på det svenske marked i efteråret.

Artikel top billede

(Foto: Unsplash/Christian Wiediger)

Det vakte stor opmærksomhed, da Amazon i efteråret efter mange år med rygter annoncerede sin entré ind på det svenske marked.

Men ifølge Børsen har Amazons meget omtalte markedsplads skuffet de svenske virksomheder.

“For at være helt ærlig har en del været skuffede, fordi salget ikke er der, hvor det burde være,” sagde Andreas Baller, salgschef for Amazons markedsplads i Sverige, for nylig til et seminar arrangeret af Dansk Industri, ifølge Børsen.

Læs også: Nu sker det: Amazon har onsdag morgen åbnet sin første nordiske e-handelsbutik

150 millioner produkter

Amazons svenske platform har ellers 10 millioner besøgende på hjemmesiden hver måned og samtidig der været 150 millioner produkter lige siden den første dag.

Men den svenske salgschef oplyser ifølge Børsen samtidig, at det har været tydeligt at kundegrundlaget også er mindre i Sverige end i mange andre lande. Derfor forventer han, at opstarten kan tage en rum stykke tid.

Herhjemme har Dansk Industri opfordret danske virksomheder til at benytte platforme som Amazon under coronakrisen.

Det kan du læse mere om her:

Danske virksomheder skuffer under corona: Udnytter ikke mulighederne hos Amazon

Annonceindlæg fra Barco

De vigtigste samarbejdstrends, som enhver IT-leder bør holde øje med

I lang tid har samarbejdsbranchen fokuseret på at forbedre enhedsfunktioner – bedre kameraer, klarere lyd og smartere software. Men den virkelige forvandling handler ikke om funktioner.

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger Entreprise Arkitekt

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Teknisk profil til kapacitetansvarlig LUFT ved Forsvarets Materiel – og Indkøbsstyrelse i Ballerup

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

Michael Schou

Netip A/S

SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos

Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

Lauren De Ventura

emagine Expertise A/S