It-problemer spænder ben for vaccine-booking i Region Syddanmark: "Det er en virkelig frustrerende situation at stå i"

It-problemer er skyld i, at borgerne i Region Syddanmark ikke kan kan booke tid til deres anden vaccination. "Vi har fået rigtig mange henvendelser fra borgere, der er trætte af det," siger koncerndirektør Kurt Espersen.

Artikel top billede

It-kaos spænder ben for vaccinationsprogrammet i Region Syddanmark.

I øjeblikket kan borgerne ikke booke deres tid til den anden vaccination inde på hjemmesiden.

Det er til stor frustration for borgerne, lyder det Kurt Espersen, koncerndirektør i regionen.

"Det er en virkelig frustrerende situation at stå i, når man gerne vil gøre sin borgerpligt og blive vaccineret - og måske ovenikøbet har ventet i kø for at komme til at booke en tid. Vi har fået rigtig mange henvendelser fra borgere, der er trætte af det, og vi arbejder på højttryk for at få det løst," lyder det.

Region Syddanmark skriver i en meddelelse, at det er tekniske vanskeligheder, der er skyld i problemerne. Borgerne kan godt finde en tid til første vaccination, men de kan ikke booker tider til det andet stik. Før man kan bekræfte og gennemføre bookingen, skal begge tider nemlig være valgt.

"Jeg håber, at de berørte borgere vil bære over med os og holde en god tone over for de mange medarbejdere, der sidder og besvarer opkald. Vi gør alt, hvad vi kan for at hjælpe så mange som muligt, så hurtigt som muligt," tilføjer Kurt Espersen.

Læs også: Sådan vil regionerne løse presset på serverne inden vaccinebraget fredag: "Vores infrastruktur er hårdt belastet for tiden"

De seneste dage har en stor gruppe borgere fra regionen fået invitation fra Sundhedsstyrelsen til at blive vaccineret. Derfor øges trykket på systemet og regionens hotline, lyder det.

Da regionen kun modtager et mindre antal doser, kan der derfor gå flere uger før, man kan blive vaccineret, selvom man har modtaget invitationen, fremgår det af meddelelse.

Region Syddanmark håber på, at de tekniske problemer er løst i begyndelsen af næste uge.

Annonceindlæg fra Opentext

Identity er omdrejningspunkt for AI, applikationer og angreb og kræver klar governance

Det gælder om at reducere risici – fra medarbejdere over privilegerede brugere til maskinidentiteter.

Navnenyt fra it-Danmark

Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Casper Barner Kristensen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Automation Architect. Nyt job
netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job
Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Patricia Oczki som Marketing Manager. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing and Communication hos Coach Solutions. Nyt job
netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job