It-problemer spænder ben for vaccine-booking i Region Syddanmark: "Det er en virkelig frustrerende situation at stå i"

It-problemer er skyld i, at borgerne i Region Syddanmark ikke kan kan booke tid til deres anden vaccination. "Vi har fået rigtig mange henvendelser fra borgere, der er trætte af det," siger koncerndirektør Kurt Espersen.

Artikel top billede

It-kaos spænder ben for vaccinationsprogrammet i Region Syddanmark.

I øjeblikket kan borgerne ikke booke deres tid til den anden vaccination inde på hjemmesiden.

Det er til stor frustration for borgerne, lyder det Kurt Espersen, koncerndirektør i regionen.

"Det er en virkelig frustrerende situation at stå i, når man gerne vil gøre sin borgerpligt og blive vaccineret - og måske ovenikøbet har ventet i kø for at komme til at booke en tid. Vi har fået rigtig mange henvendelser fra borgere, der er trætte af det, og vi arbejder på højttryk for at få det løst," lyder det.

Region Syddanmark skriver i en meddelelse, at det er tekniske vanskeligheder, der er skyld i problemerne. Borgerne kan godt finde en tid til første vaccination, men de kan ikke booker tider til det andet stik. Før man kan bekræfte og gennemføre bookingen, skal begge tider nemlig være valgt.

"Jeg håber, at de berørte borgere vil bære over med os og holde en god tone over for de mange medarbejdere, der sidder og besvarer opkald. Vi gør alt, hvad vi kan for at hjælpe så mange som muligt, så hurtigt som muligt," tilføjer Kurt Espersen.

Læs også: Sådan vil regionerne løse presset på serverne inden vaccinebraget fredag: "Vores infrastruktur er hårdt belastet for tiden"

De seneste dage har en stor gruppe borgere fra regionen fået invitation fra Sundhedsstyrelsen til at blive vaccineret. Derfor øges trykket på systemet og regionens hotline, lyder det.

Da regionen kun modtager et mindre antal doser, kan der derfor gå flere uger før, man kan blive vaccineret, selvom man har modtaget invitationen, fremgår det af meddelelse.

Region Syddanmark håber på, at de tekniske problemer er løst i begyndelsen af næste uge.

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    Network Engineer

    Københavnsområdet

    Quadsat ApS

    Software Developer

    Fyn

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Nordjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Senior arkitekt med mod på at opbygge Materielstabens nye tværgående arkitekturelement

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    WITRICS A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Tim Meicker som Sales & Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med marketingstrategi, salgsaktiviteter, samt virksomhedens kommercielle vækst. Han kommer fra en stilling som projektansat hos WITRICS A/S. Han er uddannet BA (hons) Strategic Management og MBA fra Syddansk Universitet. Nyt job

    Tim Meicker

    WITRICS A/S

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job