Trump bønfalder Helle Thorning: Giv mig min Facebook-konto tilbage

Facebooks tilsynsråd, der har Helle Thorning-Schmidt i spidsen, har modtaget en erklæring fra Donald Trump, som ønsker at få genoprettet adgangen til sin Facebook og Instagram-konto.

Artikel top billede

Den tidligere amerikansk præsident Donald Trump vil have sin Facebook-konto tilbage efter, at den tidligere på året blev suspenderet.

Nu har han rettet en direkte appel til Facebooks nye magtfulde Tilsynsråd, som den tidligere danske statsminister Helle Thorning-Schmidt sidder i spidsen for som såkaldt co-chair.

Det bekræfter Helle Thorning-Schmidt i interview med engelske Channel 4.

“Vi har besluttet, at vi tager sagen op,” siger hun til tv-stationen.

Læs også:Helle Thorning-Schmidt sagde ja til magtfuld Facebook-post efter møde med Mark Zuckerberg: Ville have garanti fra Zuckerberg personligt

Facebook bekræfter

En talsperson fra Facebooks tilsynsråd bekræfter desuden over for mediet BusinessInsider, at tilsynsrådet har modtaget en erklæring fra Donald Trump i sagen om suspenderingen af hans Facebook og Instagram konto.

“Vi har ingen ingen yderligere kommentar angående erklæringen, før rådet har offentliggjort en beslutning,” lyder det fra talspersonen.

Tilsynsrådet har indtil videre taget stilling til en håndfuld sager, men sagen om suspenderingen af Donald Trumps konti bliver for alvor rådets ilddåb.

Læs også: Sådan arbejder Helle Thornings højtlønnede Facebook-udvalg, der snart skal tage stilling til sin største sag nogensinde

Sådan besluttes det

New York Times har tidligere beskrevet, at sagen i første omgang skal vurderes af et bestående fem rådsmedlemmer, hvor af mindst en af dem skal være amerikaner.

De fem rådsmedlemmer skal herefter komme frem til en beslutning om, hvad der skal ske med Donald Trumps konto.

Beslutningen vil efterfølgende blive fremlagt for alle rådets 20 medlemmer, der skal tage en endelig beslutning om, hvorvidt Trumps konto skal genoprettes eller om den skal spærres for altid.

Læs også: Første afgørelser fra Helle Thornings Facebook-tilsyn ude: Nu falder dommen i seks sager

Læses lige nu

    Annonce

    IT Forum Gruppen

    Senior Sales Manager hos ITF

    Midtjylland

    Politiets Efterretningstjeneste

    Netværksspecialist til IT i PET

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    Product Data Insights Lead

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra Serpier

    Opladning af elbil derhjemme: Sådan får du den billigste og nemmeste løsning

    At skifte benzin- eller dieselbilen ud med en elbil er en fantastisk opgradering. Men for mange nye elbilejere kan det godt virke som en jungle at finde ud af, hvordan man oplader derhjemme.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
    Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Allan Hougaard

    Sparinvest

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

    Maria Juliane Friedrichsen

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

    Gustav Olsen

    IFS Danmark A/S