Falck vil flyve med bemandede droner i fremtiden: Indgår aftale med amerikansk drone-leverandør

Den danske redningskoncern Falck har indgået en aftale med amerikansk droneleverandør. Det skal føre til, at Falck kommer tættere på bemandede droner til sin brand- og ambulancetjeneste.

Artikel top billede

I fremtiden skal droner erstatte en del af ambulancekørslerne, hvis det står til Falcks topchef, der nu kan løfte sløret for en aftale med Kitty Hawk - en større amerikansk leverandør af droner.

Samarbejdet er en central del i, hvad Falck omtaler som drone-initiativet Vertical.

Projektet skal kortlægge, hvordan droner kan spille en rolle i fremtidens beredskabsservices, hvor målet er, at Falck vil bruge droner som del af sin brand- og ambulancetjeneste.

Med samarbejdet vil Falck og Kitty Hawk etablere en fælles innovationsplatform, der skal udvikle rammerne for de bemandede droner.

Falcks direktør, Jakob Riis, udtaler i en meddelelse, at samarbejdet skal være med til at udforske potentialet i droneteknologien og være med til at sætte standarden for ambulancetjenester om fem til 10 år.

"Aftalen med Kitty Hawk betyder, at vores satsning på at integrere bemandende droner i vores ambulancedrift går ind i en ny fase. Kitty Hawk kommer med teknologien, mens vi i Falck bidrager med vores ambulancetjeneste som konkret case," lyder det fra Falck-direktøren.

Tidligere har Jakob Riis forklaret, at ambitionen er at kunne sende én Falck-redder med 10 til 12 kilos udstyr afsted i en drone i flere af de tilfælde, hvor Falck i dag sender en ambulance med to redere.

Læs også: Falck vil sende redere afsted med droner før 2025

Forventningen er, at både kunder fra Danmark og USA skal indgå i det storstilede dronesamarbejde.

Nu venter der først en fase, hvor parterne skal identificere kravene til en bemandet redningsdrone, hvorefter udviklingen af et pilotprogram for bemandede droner med henblik på testflyvninger følger.

Læses lige nu

    Event: Årets CIO 2026

    Andre events | København

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    4. juni 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Idura har pr. 5. januar 2026 ansat Arjuna Enait, 34 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med videreudvikling af Verify-systemet samt arbejde på implementeringen af CIBA i Norsk BankID. Han kommer fra en stilling som software engineer hos Lasso X. Han er uddannet civilingeniør med speciale i geoteknik. Han har tidligere beskæftiget sig med at bygge microservices til dataindsamling og -processering, samt opdatere legacy-systemer. Nyt job

    Arjuna Enait

    Idura

    Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Lars Mørch, 54 år,  som VP of Sales. Han skal især beskæftige sig med Iduras salgsorganisation, implementere en ny go-to-market-model og sikre udviklingen af virksomhedens identitetsplatform. Han kommer fra en stilling som Regional Vice President hos Avallone. Han er uddannet på CBS og har en BA i Organization & Innovation. Han har tidligere beskæftiget sig med internationalt SaaS-salg og forretningsudvikling fra både scale-ups og globale teknologivirksomheder. Nyt job

    Lars Mørch

    Idura

    Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Thomas Nakai

    Carlsberg