Falck vil sende redere afsted med droner før 2025

I fremtiden skal drone erstatte en del af ambulancekørslerne, hvis det står til Falcks topchef.

Artikel top billede

(Foto: Falck)

Inden 2025 vil Falck-redere blive fløjet afsted til ulykkessteder.

Det siger selskabets topchef, Jakob Riis, til Finans.

"På et tidspunkt vil det være en standardudrykning, når en paramediciner sætter sig ud i en drone for at tilse en patient. Og så vil vi smile og tænke på dengang, vi tændte det blå blink og drønede af sted to mand i en 3,5 tons tung ambulance uden helt at vide, om der var brug for det," siger Jakob Riis til avisen.

Falck er i øjeblikket i dialog med flere droneleverandører for at finde den rigtige teknologipartner.

Ambitionen er at kunne sende én Falck-reder med 10 til 12 kilos udstyr afsted i en drone i flere af de tilfælde, hvor Falck i dag sender en ambulance med to redere.

Ifølge Jakob Riis vil dronerne både spare tid og penge.

Du kan læse om Falcks kæmpe it-transformation her: Sådan har Bo Bendsen bygget et helt nyt it-landskab til Falck på to år: "Hver gang vi åbnede en kasse og kiggede ned i den, så var det meget værre, end vi havde forestillet os"

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Katrine Køpke Rasmussen som Consultant. Hun skal især beskæftige sig med sikre vækst i NORRIQS kunders forretninger gennem hendes skarpe rapporteringer. Nyt job

Katrine Køpke Rasmussen

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Jacob Vildbæk Jensen som Datateknikerelev ved afd. Herning og afd. Rødekro. Han har tidligere beskæftiget sig med tjenerfaget,. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Hans Christian Thisen som AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til udvikling og implementering af AI- og automatiseringsløsninger. Nyt job

Hans Christian Thisen

Norriq Danmark A/S