Falck vil sende redere afsted med droner før 2025

I fremtiden skal drone erstatte en del af ambulancekørslerne, hvis det står til Falcks topchef.

Artikel top billede

(Foto: Falck)

Inden 2025 vil Falck-redere blive fløjet afsted til ulykkessteder.

Det siger selskabets topchef, Jakob Riis, til Finans.

"På et tidspunkt vil det være en standardudrykning, når en paramediciner sætter sig ud i en drone for at tilse en patient. Og så vil vi smile og tænke på dengang, vi tændte det blå blink og drønede af sted to mand i en 3,5 tons tung ambulance uden helt at vide, om der var brug for det," siger Jakob Riis til avisen.

Falck er i øjeblikket i dialog med flere droneleverandører for at finde den rigtige teknologipartner.

Ambitionen er at kunne sende én Falck-reder med 10 til 12 kilos udstyr afsted i en drone i flere af de tilfælde, hvor Falck i dag sender en ambulance med to redere.

Ifølge Jakob Riis vil dronerne både spare tid og penge.

Du kan læse om Falcks kæmpe it-transformation her: Sådan har Bo Bendsen bygget et helt nyt it-landskab til Falck på to år: "Hver gang vi åbnede en kasse og kiggede ned i den, så var det meget værre, end vi havde forestillet os"

Læses lige nu

    Event: Computerworld Summit 2026 - Aarhus

    Digital transformation | Aarhus C

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    21. april 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Nikolaj Vesterbrandt som Datateknikerelev ved netIP's afdeling i Rødekro. Han er uddannet IT-supporter ved Aabenraa Kommune og videreuddanner sig nu til Datatekniker. Nyt job
    EG Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Søren Jermiin Olesen som Senior Product Manager. Han skal især beskæftige sig med finans- og debitorstyring i det offentlige med ansvar for økonomistyringssystemet EG ØS Indsigt. Han kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Han er uddannet Cand. oecon. Han har tidligere beskæftiget sig med økonomi bl.a. i Aarhus Kommune og været med til at udvikle NemØkonom før og efter salget til KMD. Nyt job

    Søren Jermiin Olesen

    EG Danmark A/S

    Industriens Pension har pr. 3. november 2025 ansat Morten Plannthin Lund, 55 år,  som it-driftschef. Han skal især beskæftige sig med it-drift, it-support og samarbejde med outsourcingleverandører. Han kommer fra en stilling som Head of Nordic Operations Center hos Nexi Group. Han er uddannet HD, Business Management på Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med kritisk it-infrastruktur og strategiske it-projekter. Nyt job

    Morten Plannthin Lund

    Industriens Pension

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Kristian Kveiborg Yde som BI-konsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet med en Cand.merc. i økonomistyring. Nyt job