Streaming: Rå vold og iskold humor i det høje nord

Kim Fupz Aakeson har skrevet manus til serien Welcome to Utmark, der får premiere på HBO Nordic den 18. april. Traileren ser mere end lovende ud.

Artikel top billede

Nogle siger, at der ikke er andet at lave i det kolde nord end at skyde elge. Det passer ikke. Man kan jo også skyde rener.

Ligeledes er der ganske meget liv i de små hjem. Men skulle man alligevel søge afveksling, kan man altid hygge sig med lidt vold.

Sådan er der så meget i den kommende, norske serie Welcome to Utmark, der er skrevet af danske Kim Fupz Aakeson og får premiere på HBO Nordic den 18. april.

Traileren kan ses her og lover rigtig godt.

Ifølge tilgængelig foromtale handler Welcome to Utmark også om utroskab, ensomhed, jalousi, bedrag og nederlag. Men også om at acceptere den, man er, og få det bedste ud af de muligheder, livet har givet én. Samt om at smugle hjemmebrændt, russisk gin.

Det er for øvrigt ikke første gang, at Fupz Aakeson har beskæftiget sig med rå vold og iskold humor i Norge.

I filmen Kraftidioten fra 2014 lader han eksempelvis den fredsommelige snerydder og mønsterborger Nils aflive en hel bande narkogangstere på aldeles metodisk vis. Har man ikke allerede set Kraftidioten, så ligger den også på HBO Nordic og kan varmt anbefales.

Titel: Welcome to Utmark. Alle otte episoder kan streames på HBO Nordic fra 18. april

Event: Årets CIO 2026

Andre events | København

Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

4. juni 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Thomas Morville Helmert, chefkonsulent hos Rigspolitiet, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Casper Barner Kristensen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Automation Architect. Nyt job
Lector ApS har pr. 5. januar 2026 ansat Per Glentvor som Seniorkonsulent i LTS-gruppen. Per skal især beskæftige sig med med videreudvikling af Lectors løsning til automatisering og forenkling af toldprocesser. Per kommer fra en stilling som freelancekonsulent. Per har tidligere beskæftiget sig med løsninger indenfor trading, løsninger til detail, mobil samt logistik. Nyt job

Per Glentvor

Lector ApS