Streaming: Rå vold og iskold humor i det høje nord

Kim Fupz Aakeson har skrevet manus til serien Welcome to Utmark, der får premiere på HBO Nordic den 18. april. Traileren ser mere end lovende ud.

Artikel top billede

Nogle siger, at der ikke er andet at lave i det kolde nord end at skyde elge. Det passer ikke. Man kan jo også skyde rener.

Ligeledes er der ganske meget liv i de små hjem. Men skulle man alligevel søge afveksling, kan man altid hygge sig med lidt vold.

Sådan er der så meget i den kommende, norske serie Welcome to Utmark, der er skrevet af danske Kim Fupz Aakeson og får premiere på HBO Nordic den 18. april.

Traileren kan ses her og lover rigtig godt.

Ifølge tilgængelig foromtale handler Welcome to Utmark også om utroskab, ensomhed, jalousi, bedrag og nederlag. Men også om at acceptere den, man er, og få det bedste ud af de muligheder, livet har givet én. Samt om at smugle hjemmebrændt, russisk gin.

Det er for øvrigt ikke første gang, at Fupz Aakeson har beskæftiget sig med rå vold og iskold humor i Norge.

I filmen Kraftidioten fra 2014 lader han eksempelvis den fredsommelige snerydder og mønsterborger Nils aflive en hel bande narkogangstere på aldeles metodisk vis. Har man ikke allerede set Kraftidioten, så ligger den også på HBO Nordic og kan varmt anbefales.

Titel: Welcome to Utmark. Alle otte episoder kan streames på HBO Nordic fra 18. april

Læses lige nu

    Annonceindlæg tema

    Offentlig digitalisering

    Fra effektivisering til digital suverænitet. Hvordan skaber det offentlige en digital fremtid med AI, sikkerhed og kontrol i centrum?

    Navnenyt fra it-Danmark

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura