Stor stigning i angreb mod kritisk infrastruktur: Fire nye hackergrupper identificeret

Fire hackergrupper, der har indstillet sigtekornet på kritisk infrastruktur, er i det seneste år blevet identificeret af analysevirksomhed. I alt er der nu identificeret 15 hackergrupper, der angriber kritisk infrastruktur.

Artikel top billede

Stibnite, Talonite, Kamacite og Vanadinite.

Sådan lyder navnene på fire nye hackergrupper, som analysevirksomheden Dragos gennem det seneste år har identificeret.

Fælles for dem er, at de udgør en faretruende tendens inden for hackerverdenen - nemlig en stigende aktivitet af angreb mod kritisk infrastruktur verden over.

Det skriver Zdnet.

Med de fire nyeste identificerede hackergrupper er der nu ifølge analysevirksomheden hele 15 navngivende hackergrupper, hvis primære mål er at angribe og infiltrere centrale industrisystemer.

Læs også: Her er de fem store ransomware-tendenser fra 2020 som vi tager med os i 2021: Vi er "nødt til at handle nu, før vi mister kontrollen"

Mens nogle af hackergrupperne målretter sig meget bestemte mål som vindturbiner eller el-selskaber, har andre anlagt mere overordnede angrebsmål så som energivirksomheder i Nordamerika og Europa.

Ofte involverer hackergruppernes angrebsmetoder phishing-angreb eller udnyttelse af remote services i forsøget på at stjæle information eller kryptere systemer med ransomware.

Ligeledes finder vi flere statsstøttede operationer, der forsøger at finde ud af, hvilken potentiel forstyrrelse og nedbrud, de kan forårsage med cyberangreb mod kritisk infrastruktur.

Læs også: "Vi var nødt til at sige til dem, at I er nødt til at sende ham hjem nu, for han begynder at knække"

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

    JP/Politikens Hus

    Klient Tekniker

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Open Application (Denmark)

    Midtjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger to sektionschefer til Systemafdelingen i Hvidovre

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

    Michael Schou

    Netip A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S

    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura