Stor stigning i angreb mod kritisk infrastruktur: Fire nye hackergrupper identificeret

Fire hackergrupper, der har indstillet sigtekornet på kritisk infrastruktur, er i det seneste år blevet identificeret af analysevirksomhed. I alt er der nu identificeret 15 hackergrupper, der angriber kritisk infrastruktur.

Artikel top billede

Stibnite, Talonite, Kamacite og Vanadinite.

Sådan lyder navnene på fire nye hackergrupper, som analysevirksomheden Dragos gennem det seneste år har identificeret.

Fælles for dem er, at de udgør en faretruende tendens inden for hackerverdenen - nemlig en stigende aktivitet af angreb mod kritisk infrastruktur verden over.

Det skriver Zdnet.

Med de fire nyeste identificerede hackergrupper er der nu ifølge analysevirksomheden hele 15 navngivende hackergrupper, hvis primære mål er at angribe og infiltrere centrale industrisystemer.

Læs også: Her er de fem store ransomware-tendenser fra 2020 som vi tager med os i 2021: Vi er "nødt til at handle nu, før vi mister kontrollen"

Mens nogle af hackergrupperne målretter sig meget bestemte mål som vindturbiner eller el-selskaber, har andre anlagt mere overordnede angrebsmål så som energivirksomheder i Nordamerika og Europa.

Ofte involverer hackergruppernes angrebsmetoder phishing-angreb eller udnyttelse af remote services i forsøget på at stjæle information eller kryptere systemer med ransomware.

Ligeledes finder vi flere statsstøttede operationer, der forsøger at finde ud af, hvilken potentiel forstyrrelse og nedbrud, de kan forårsage med cyberangreb mod kritisk infrastruktur.

Læs også: "Vi var nødt til at sige til dem, at I er nødt til at sende ham hjem nu, for han begynder at knække"

Annonceindlæg fra Barco

Er jeres mødelokaler sikre nok?

Den moderne arbejdsplads er i stigende grad afhængig af mødelokaler til at fremme samarbejde, men dette skift medfører også stigende sikkerhedsudfordringer.

Navnenyt fra it-Danmark

SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos

Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect

Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S

Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S