Statsminister Mette Frederiksen og Angela Merkel i fælles opråb til EU: Kræver digital handlingsplan

I et fælles brev kræver statsminister Mette Frederiksen (S) i følgeskab med Tysklands kansler og statsministrene fra Finland og Estland øjeblikkelig handling på det digitale område fra EU. De opfordrer EU til at sætte gang i tre initiativer.

Artikel top billede

(Foto: European Union / Zucchi-Enzo)

Det er under coronakrisen blevet tydeligere, at Europa halter bagud på den digitale og teknologiske front, hvor en for stor del af den digitale innovation sker uden for Europas grænser.

Sådan lyder det i et fælles brev til EU-Kommissionens formand Ursula Von der Leyen signeret af statsminister Mette Frederiksen (S) i følgeskab med Tysklands kansler, Angela Merkel, og statsministrene fra Finland og Estland.

Her slår de fast, at der er behov for en åben digital politik med digital suverænitet som rettesnor, herunder en klar digital handlingsplan fra EU.

"Data er blevet en ny valuta, der hovedsagelig indsamles og opbevares uden for Europa. Og grundlæggende demokratiske værdier er under hårdt pres i den globale digitale sfære," skriver de i brevet, hvor de opfordrer til, at EU med det samme sættes ind for at gøre Europa digitalt uafhængig og sætte yderligere skub på den digitale transformation.

Læs også: Vestager advarer Google: Vil sætte en stopper for trusler mod lovgivning

I brevet opfordrer de EU-Kommissionen til at sætte gang en handlingsplan, der skal skabe en større digital uafhængighed inden for EU's grænser.

"Vi ønsker at sikre den fremtidige velstand i EU og bevæge vores samfund ind i den digitale tidsalder. Det kan kun opnås, hvis vi følger en sammenhængende vej mod digital suverænitet - selvbestemt og åbent," slutter den tyske kansler og de tre statsministre deres brev.

Tre digitale initiativer

I brevet lister de tre initiativer, der skal styrke EU's digitale suverænitet.

De omfatter;

1) Kritiske teknologier og sektorer skal identificeres i Europa med henblik på at afklare styrker, men også svagheder og afhængigheder, som kan føre til mangel på forsyning eller cybersikkerhedsrisici.

2) EU-Kommissionen bør udvikle en samlet handleplan, der sigter mod digital uafhængighed. Det indebærer, at EU styrker og redefinere sin politiske tilgang til de kritiske teknologier og sektorer.

Åbne markeder og værdikæder skal sikres og hele den politiske værktøjskasse - fra handels- og konkurrencepolitik til langsigtet investering - skal sættes i spil.

Som en sidste udvej bør europæiske kompetencer og egenskaber aktivt promoveres og udvides.

3) Endelig kalder de fire regeringschefer på, at EU opretter et overvågningssystem, der følger den digitale udvikling i Europa. Systemet skal være permanent, tilbagevendende og bygget på et bredt samfundsmæssigt, videnskabeligt og økonomisk grundlag.

Overvågningssystemet skal sikre, at EU kan komme den digitale udvikling i forkøbet, identificere mangler og definere konkrete foranstaltninger og instrumenter i overensstemmelse, lyder det.

Du kan læse hele brevet her.

Læs også: Lad bare Facebook blokere for danske medier, så vi kan komme videre

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Axcess Nordic

    AI i kundeservice kræver mere end ny teknologi

    AI er på vej ind i danske kontaktcentre, men uklare mål, tunge processer og et opsplittet systemlandskab spænder mange steder ben for resultaterne.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos