Statsminister Mette Frederiksen og Angela Merkel i fælles opråb til EU: Kræver digital handlingsplan

I et fælles brev kræver statsminister Mette Frederiksen (S) i følgeskab med Tysklands kansler og statsministrene fra Finland og Estland øjeblikkelig handling på det digitale område fra EU. De opfordrer EU til at sætte gang i tre initiativer.

Artikel top billede

(Foto: European Union / Zucchi-Enzo)

Det er under coronakrisen blevet tydeligere, at Europa halter bagud på den digitale og teknologiske front, hvor en for stor del af den digitale innovation sker uden for Europas grænser.

Sådan lyder det i et fælles brev til EU-Kommissionens formand Ursula Von der Leyen signeret af statsminister Mette Frederiksen (S) i følgeskab med Tysklands kansler, Angela Merkel, og statsministrene fra Finland og Estland.

Her slår de fast, at der er behov for en åben digital politik med digital suverænitet som rettesnor, herunder en klar digital handlingsplan fra EU.

"Data er blevet en ny valuta, der hovedsagelig indsamles og opbevares uden for Europa. Og grundlæggende demokratiske værdier er under hårdt pres i den globale digitale sfære," skriver de i brevet, hvor de opfordrer til, at EU med det samme sættes ind for at gøre Europa digitalt uafhængig og sætte yderligere skub på den digitale transformation.

Læs også: Vestager advarer Google: Vil sætte en stopper for trusler mod lovgivning

I brevet opfordrer de EU-Kommissionen til at sætte gang en handlingsplan, der skal skabe en større digital uafhængighed inden for EU's grænser.

"Vi ønsker at sikre den fremtidige velstand i EU og bevæge vores samfund ind i den digitale tidsalder. Det kan kun opnås, hvis vi følger en sammenhængende vej mod digital suverænitet - selvbestemt og åbent," slutter den tyske kansler og de tre statsministre deres brev.

Tre digitale initiativer

I brevet lister de tre initiativer, der skal styrke EU's digitale suverænitet.

De omfatter;

1) Kritiske teknologier og sektorer skal identificeres i Europa med henblik på at afklare styrker, men også svagheder og afhængigheder, som kan føre til mangel på forsyning eller cybersikkerhedsrisici.

2) EU-Kommissionen bør udvikle en samlet handleplan, der sigter mod digital uafhængighed. Det indebærer, at EU styrker og redefinere sin politiske tilgang til de kritiske teknologier og sektorer.

Åbne markeder og værdikæder skal sikres og hele den politiske værktøjskasse - fra handels- og konkurrencepolitik til langsigtet investering - skal sættes i spil.

Som en sidste udvej bør europæiske kompetencer og egenskaber aktivt promoveres og udvides.

3) Endelig kalder de fire regeringschefer på, at EU opretter et overvågningssystem, der følger den digitale udvikling i Europa. Systemet skal være permanent, tilbagevendende og bygget på et bredt samfundsmæssigt, videnskabeligt og økonomisk grundlag.

Overvågningssystemet skal sikre, at EU kan komme den digitale udvikling i forkøbet, identificere mangler og definere konkrete foranstaltninger og instrumenter i overensstemmelse, lyder det.

Du kan læse hele brevet her.

Læs også: Lad bare Facebook blokere for danske medier, så vi kan komme videre

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job
Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job