Vestager advarer Google: Vil sætte en stopper for trusler mod lovgivning

Det skal være slut med at true sig med at trække sig ud af lande for at gennemtvinge sin egen dagsorden. Det mener EU's konkurrencekommissær Margrethe Vestager efter Google har truet med at trække sig ud af det australske marked.

Artikel top billede

(Foto: Photo: Jennifer Jacquemart)

Den danske konkurrencekommissær Margrethe Vestager har fået nok af tech-giganternes trusler om at forlade lande i protest mod lovgivning.

Derfor vil hun sætte en undersøgelse igang for at finde ud af, om det er konkurrence-forvridende.

Det skriver erhvervsmediet Bloomberg.

Vestager åbner op for en en "undersøgelse af, om det er lovligt for en dominerende leverandør at stoppe sine leverancer. EU har en række værktøjer, der kan tages i brug," lyder det fra den danske EU-kommissær.

Kommentaren kommer efter, at Facebook og Google har truet med at trække sig helt fra det australske marked, efter landet har arbejdet på en lovgivning, der skulle sikre at it-giganterne betalte de australse medider, hvis Google og Facebook delte deres indhold.

Men den form for strategi vil Vestager altså ikke have, at EU-landende skal finde sig i.

Læs også: Google tordner mod Microsofts støtte til omstridt lov: Overvejer helt at trække sig ud af Australien

Google har afvist over for Bloomberg at kommentere på Margrethe Vestagers kommentarer. Tidligere har selskabet dog understreget, at man følger den gældende lovgivning.

"Vores prioritet er at følge loven og fortsætte med at forhandle med udgiverne i god tro, og på et oplyst grundlag som vi har gjort de seneste måneder," lød det tidligere fra søgegiganten ifølge Bloomberg.

Vestager har udskrevet bøder til Google for ni miliarder dollar eller 55 milliarder danske kroner for brud på EU-lovgivningen.

Læs også: Lad bare Facebook blokere for danske medier, så vi kan komme videre

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Midtjylland

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Nordjylland

    Politiets Efterretningstjeneste

    PET søger softwareingeniører til Ruslandsområdet

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Heidi Johansen, chef for IT og Digitalisering hos Zealand Business College, har pr. 24. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Heidi Johansen

    Zealand Business College

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS