Biden på vej med regulering af bitcoins og andre kryptovaluta

Der ser ud til at være strammere regulering på vej af kryptovaluta, der har set enorme kursstigninger i løbet af de seneste uger.

Artikel top billede

(Foto: Adam Schultz / Adam Schultz)

Joe Bidens kommende formand for USA's bank-kommission Gary Gensler åbner nu op for at regulere salg af eksempelvis Bitcoins mere i fremtiden.

Den kommende formand skal godkendes af det amerikanske senat, og her luftede han sine tanker om en mulig regulering.

"Bitcoin og andre kryptovalutaer har sat gang i en ny tankegang inden for betaling, men rejser også en række nye problemer om, hvordan man beskytter investorerne," siger Gary Gensler ifølge nyhedsbureauet Reuters.

Læs også: Bitcoin-eventyret fortsætter ufortrødent: Bitcoin-kurs snublende tæt på 50.000 dollar

Han understreger, at han vil understøtte den digitale betalingsform samtidig med at den skal reguleres.

Der er kommet fornyet fokus på den digitale valuta efter, at den mest kendte bitcoin har fået ny vind i sejlene og er tæt på en værdig af 50.000 dollar for en enkelt Bicoin.

Herhjemme har myndighederne også skruet op for fokus på den digitale valuta. Her handler det dog mest om at beskatte gevinsterne.

Læs mere her: Skat slår ned på danske handler med kryptovaluta: Opkræver 30 millioner kroner i skat - overvejer politianmeldelser

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job