Biden på vej med regulering af bitcoins og andre kryptovaluta

Der ser ud til at være strammere regulering på vej af kryptovaluta, der har set enorme kursstigninger i løbet af de seneste uger.

Artikel top billede

(Foto: Adam Schultz / Adam Schultz)

Joe Bidens kommende formand for USA's bank-kommission Gary Gensler åbner nu op for at regulere salg af eksempelvis Bitcoins mere i fremtiden.

Den kommende formand skal godkendes af det amerikanske senat, og her luftede han sine tanker om en mulig regulering.

"Bitcoin og andre kryptovalutaer har sat gang i en ny tankegang inden for betaling, men rejser også en række nye problemer om, hvordan man beskytter investorerne," siger Gary Gensler ifølge nyhedsbureauet Reuters.

Læs også: Bitcoin-eventyret fortsætter ufortrødent: Bitcoin-kurs snublende tæt på 50.000 dollar

Han understreger, at han vil understøtte den digitale betalingsform samtidig med at den skal reguleres.

Der er kommet fornyet fokus på den digitale valuta efter, at den mest kendte bitcoin har fået ny vind i sejlene og er tæt på en værdig af 50.000 dollar for en enkelt Bicoin.

Herhjemme har myndighederne også skruet op for fokus på den digitale valuta. Her handler det dog mest om at beskatte gevinsterne.

Læs mere her: Skat slår ned på danske handler med kryptovaluta: Opkræver 30 millioner kroner i skat - overvejer politianmeldelser

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

    Michael Benner

    Norriq Danmark A/S

    Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Markus Dalsgaard Sisseck

    Martinsen Rådgivning & Revision

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
    Thomas Morville Helmert, chefkonsulent hos Rigspolitiet, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse