Partier afkræver regeringen svar om kommende vaccinepas: "Jeg forstår simpelthen ikke, hvad der sker"

Flere partier vil sammen med it-branchen have svar fra regeringen om, hvad planen er for udviklingen af det kommende vaccinepas.

Artikel top billede

(Foto: Folketinget/Henrik Sørensen)

En række partier på Christiansborg vil have regeringen til at fremlægge en plan for udviklingen af det kommende vaccinepas.

Det er nemlig fortsat usikkert, hvem der skal udvikle passet, og hvad tidshorisonten for et sådan værktøj skal være.

Det får nu Radikale Venstre, Konservative og Dansk Folkeparti til at afkræve et mere klart svar fra regeringen, skriver Jyllands-Posten.

Læs også: Coronapas kommer til at spille central rolle i dansk genåbning

"Jeg forstår simpelthen ikke, hvad der sker. Vi har spurgt om det flere gange uden at få svar. Og det er altså temmelig vigtigt, at vi får en diskussion om, hvad der er op og ned med det vaccinepas," siger sundhedsordfører fra Radikale Venstre, Stinus Lindgreen til avisen.

Hos it-branchen er tålmodigheden også ved at slippe op. Flere virksomheder som Netcompany, E-boks og IBM har allerede fremlagt muligheden for at udvikle det digitale pas.

Over for Jyllands-Posten opfordrer Netcompanys stifter og topchef André Rogaczewski regeringen til at præsentere et lynudbud, så der hurtigt kan findes en leverandør.

Læs også: E-boks er klar til at levere kommende vaccine-pas: "Vi kan gøre det både nemt og bil­ligt"

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra itm8

    Virksomheder overser kontrol med privilegerede konti – det kan være en dyr fejl

    Mange små og mellemstore virksomheder har ikke overblik over deres administrative konti. Det er en dyr blind vinkel, da adgangen nemt kan misbruges.

    Navnenyt fra it-Danmark

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job
    Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

    Jacob Pontoppidan

    Lector ApS

    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Casper Barner Kristensen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Automation Architect. Nyt job
    Lector ApS har pr. 5. januar 2026 ansat Per Glentvor som Seniorkonsulent i LTS-gruppen. Per skal især beskæftige sig med med videreudvikling af Lectors løsning til automatisering og forenkling af toldprocesser. Per kommer fra en stilling som freelancekonsulent. Per har tidligere beskæftiget sig med løsninger indenfor trading, løsninger til detail, mobil samt logistik. Nyt job

    Per Glentvor

    Lector ApS