Inde i Maskinen: Det vigtigste fra Microsoft Ignite, Nordea fyrer 125 it-folk - og hvad er Schrems II egentlig?

Podcast - Inde i Maskinen: Microsofts store og dagsordensættende Ignite-konference har sidste dag i dag. Det er her Microsoft deler store nyheder. Computerworlds teknologiredaktør, Niels de Boissezon, har siddet klistret til skærmen, og har de vigtigste pointer med til os.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Inde i maskinen er en ugentlig podcast fra Computerworld. Med Inde i maskinen tager vi hver uge et skridt tilbage og ser på ugens it-historier

Hvad sker der? Hvorfor sker det? Og hvad er for tendenser, trends og begivenheder der ligger bag?

Alt sammen ting vi normalt dækker på Computerworld.dk - men med Inde i Maskinen får du også historien bag ved.

Denne gang handler det om tre ting, der optager it-Danmark.

1) Microsofts store og dagsordensættende Ignite-konference har sidste dag i dag. Det er her, at Microsoft deler store nyheder. Teknologiredaktør Niels de Boissezon har siddet klistret til skærmen og har de vigtigste pointer med til os. Det handler blandet om Azure, Teams og lidt om fremtiden for Windows.

2) Nordea har fyret 125 danske it-folk. Hvad går det ud på? Og er der en tendens, som man skal lægge mærke til? Jakob Schjoldager, erhvervs- og ledelsesredaktør på Computerworld, har dækket sagen og har et par observationer med i studiet.

3) Og så er der hele balladen om Schrems II. For den stigende regulering har betydning for både outsourcing og cloud-drift: "Du har et problem, hvis du outsourcer en funktion, der har adgang til persondata" fortalte en it-advokat for nylig til Computerworld. Men hvad er det reelt, at Schrems II går ud på - og hvad sker der nu?

Vært på episoden er Lars Jacobsen, chefredaktør på Computerworld.

Husk også du kan abonnere på Inde i maskinen på iTunes (link), Spotify (link), Google Podcast (link) eller RSS (link).

Har du kommentarer eller forslag til podcasten er du velkommen til at skrive til lja@cw.dk.

Lyt videre: Du finder alle Inde i maskinen-podcast her

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra Computerworld

    AI udvikler sig hurtigere, end vi kan nå at forstå den

    Det kan være svært at få armene ned i begejstringen over AI’s kompetencer. Men vi ved stadig overraskende lidt om, hvorfor modellerne gør, som de gør.

    Navnenyt fra it-Danmark

    LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

    Nikolaj Henrik Pieter Jansen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

    Allan Kimmer Jensen

    Norriq Danmark A/S