Planer om nyt Apple-produkt får dansk milliard-succes til drømme om ny vækst-driver: “Jeg tror der er mulighed for et stort skifte her, og så står Unity klar”

Unity er den suverænt mest værdifulde danske it-succes i 2021. Direktør Danny Lange tror på, at en ny produktlancering fra Apple kan være med til at skabe et stort skifte, der kan blive en ny vækstdriver for selskabets spiludviklingsværktøjer.

Artikel top billede
Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Blive klogere på, hvad der kan blive Unitys næste store vækst-driver
  • Få indsigt i, hvordan Unity arbejder med kunstig intelligens
1.397
7 min
Dansk-stiftede Unity blev i september børsnoteret på New York Stock Exchange med en markedsværdi på omkring 90 milliarder kroner.

Dermed er Unity det suverænt mest værdifulde it-selskab med danske aner nogensinde og lander derfor på en klar førsteplads på Computerworlds årlige opgørelse over de 50 mest værdifulde danske it-succeser.

Men kimen til Unitys succes blev for alvor lagt, da Apple i 2007 lancerede iPhonen og senere hen sin App Store.

Det åbnede et helt nyt og stort marked for apps, og her stod det dansk-stiftede selskab klar med sine værktøjer til app-udvikling.

Nu forudser Unity, at den hastige udviklingen inden for virtual reality (VR) og augmented reality (AR) kan føre til et nyt hardware-gennembrud, som også kan blive en ny vækstmotor for selskabet.

Annonceindlæg tema

AI i bevægelse - forretning, agenter og potentiale

I dette særtema om aspekter af AI ser vi på skiftet fra sprogmodeller til AI-agenter, og hvordan virksomheder kan navigere i spændet mellem teknologisk hastighed og behovet for menneskelig kontrol.

Navnenyt fra it-Danmark

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos