Streaming: Finalesæson af fremragende spionserie endelig tilgængelig i Danmark

Homeland lukker og slukker med sæson otte, der meget vel kan være en af en virkelig god series allerbedste.

Artikel top billede

Analytiker og agent Carrie Mathison (Claire Danes) er gået grueligt meget ondt igennem de seneste år.

I de første sæsoner af Homeland holdt hun øje med, om marinesergent Nicholas Brody (Damian Lewis) var vendt radikaliseret hjem fra et langvarigt fangeskab hos en flok grusomme islamister.

Efterfølgende har den bipolære agent været kloden rundt flere gange i mere eller mindre officiel sammenhæng. Sidst i sæson syv blev hun løsladt efter mere end et halvt års barsk russisk fangeskab, hvor hun blev nægtet den medicin, der holdt bare nogenlunde sammen på hendes skrøbelige sind.

Nu er ottende og sidste sæson af Homeland efter et års forsinkelse endelig tilgængelig herhjemme på streaming (Viaplay).

Da vi møder Carrie igen, er hun ikke i spor god form. Men det eneste, man kan være sikker på er, at situationen altid går fra skidt til værre.

I sæson otte beklæder hendes mentor Saul Berenson (Mandy Patinkin) posten som national sikkerhedsrådgiver, og han vil nu have hende til Afghanistan for at få lidt styr på situationen dernede. Det skal nok gå godt.

Homeland har gennem de senere år vist sig som den nok bedste og mest interessante nyfortolkning af en spiongenre, der ellers ofte har siddet fast i koldkrigsmudder.

Den er vanvittigt spændende, rørende og blander hightech, konspirationer, stormagtsspil, ekstremisme, skæg og blå briller på en måde, der forekommer troværdig. I hvert fald i det store og hele.

For, indrømmet: I perioder har handlingen forekommet at være lidt langt ude. Men alligevel er Homeland ofte blevet overhalet indenom af virkeligheden.

Eksempelvis når en russisk systemmodstander forgiftes gennem sine underbukser, en saudisk journalist skæres i småstykker på en ambassade – eller da en amerikansk præsident opfordrede den ophidsede pøbel til at marchere mod Capitol Hill. I dén sammenhæng forekommer nogle af de mere skøre påfund i Homeland at være helt plausible.

Ser man ikke allerede Homeland, så kan serien varmt anbefales. Den har også vundet et utal af priser, ligesom skuespil og casting er fremragende. Tager man et kig på IMDB, ser sæson otte ud til at lukke serien af i allerfineste stil: Samtlige afsnit får en bedømmelse over 8,1 og adskillige afsnit er helt oppe at ringe på en rating langt over 9.

Det lover ganske enkelt vanvittigt godt. Se traileren til sæson otte her.

Titel: Homeland. Sæson 1-8 kan ses på Viaplay (Netflix har sæson 1-7)

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Birthe Kamstrup som Data & AI Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at optimere datadrevne beslutningsprocesser til glæde for Norriq's kunder. Hun kommer fra en stilling som Teamlead/Senior Insight Specialist hos CompanYoung. Hun er uddannet i sociologi og har en bachelor i erhvervsøkonomi på Aarhus universitet. Nyt job

    Birthe Kamstrup

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Peter Holst Ring Madsen som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Holstebro. Han kommer fra en stilling som Team Lead hos Thise Mejeri. Nyt job
    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Benjamin Terp som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Odense. Han er uddannet IT-Supporter hos Kjaer Data. Nyt job

    Benjamin Terp

    Netip A/S