Streaming: Ond, mørk og hypet superheltefilm kommer endelig den 18. marts

Zack Snyder's Justice League samler alle de helt store navne fra DC’s superhelteunivers og ventes med spænding verden over.

Artikel top billede

Den globale, altomfattende totalkatastrofe truer, men hvis Batman, Wonder Woman, Aquaman, Cyborg og The Flash slår sig sammen, så går det måske alt sammen alligevel. Og Jokeren og Superman er også med.

Plottet i Zack Snyder's Justice League kan stå på bagsiden af en fedtet serviet fra McDonald’s. Men den mere end fire timer lange superheltefilm om det såkaldte DC Extended Universe ventes alligevel med enorm spænding verden over.

Oprindelig var det – som med efterhånden ganske mange andre film – planen, at den skulle have haft premiere på det store lærred. Men det fik Covid-19 vendt op og ned på, og derfor sidder millioner af DC-fans klar foran hjemmealteret, når Zack Snyder's Justice League har premiere 18. marts (herhjemme på HBO Nordic).

Filmen deler titel og – angiveligt i lange stræk – handling med Justice League fra 2017, som instruktør Zack Snyder imidlertid forlod efter en kombination af massive produktionsproblemer og en tragedie i hans nære familie.

Efterfølgende blev der lavet så meget om på filmen, at det endelige resultat ikke mindede særligt meget om de ideer, Snyder havde. Filmen floppede for øvrigt også i en grad, så filmselskabet overvejede at droppe DC-universet helt.

Men med Zack Snyder's Justice League har den oprindelige instruktør altså fået frie hænder til at lave det hele præcis, som han ønsker det. Så nu er der kommet der helt andre boller på suppen. Det bliver mørkt, dystert og ondt.

Desuden er det næsten umuligt at proppe flere stjerner ind på listen over medvirkende, som blandt andet tæller Jared Leto, Gal Gadot, Ben Affleck, Connie Nielsen, Willem Dafoe, Jeremy Irons og mange, mange andre i små og store roller.

Se traileren her.

Titel: Zack Snyder's Justice League. Kan streames på HBO Nordic – premiere 18. marts

Annonceindlæg fra IBM

Digital suverænitet: De her spørgsmål skal du stille

Sådan sikrer din virksomhed kontrollen over data, arkitektur, processer og AI i en stadig mere omskiftelig verden.

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Patricia Oczki som Marketing Manager. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing and Communication hos Coach Solutions. Nyt job
Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

Jacob Pontoppidan

Lector ApS

55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

Philip Jacobi Zahle

55,7° North (a Beautiful Things company)

Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

Henrik Sandmann

Infosuite A/S