Telia har ødelagt 650 stjålne telefoner med nyt software siden sidste år

En ny software ødelægger mobiltelefoner, så tyve, der har fået fingre i enhederne, ikke kan bruge dem. Tele-leverandøren Telia har taget værktøjet i brug efter en stribe røverier.

Artikel top billede

(Foto: PR/ Kristian Brasen)

Et nyt sporingssystem, der blevet taget i brug sidste år i april, har givet tele-leverandøren Telia mulighed for at spærre stjålne mobiltelefoner, så de er komplet ubrugelige.

Det skriver Berlingske.

Ud fra telefonens IMEI-nummer på 15 unikke cifre, sporer softwaren telefonen og blokerer den, så snart den kobler sig på et mobilnet.

I alt er 650 mobiler, der er stjålet i posten eller i Telias forretninger, blevet spærret. Det har i alt løbet op i spærring af telefoner af en værdi på fem millioner kroner.

23 procent af disse telefoner er spærret i Danmark, mens 22,3 procent er spærret fra tyske mobilnet. 9,4 procent dukkede op i Polen.

System bruges efter røverier

Telia satte gang i det nye spærringssystem, efter at tele-kæden havde oplevet tyverier af mobiler i flere butikker.

I et af tilfældene bandt rumænske gerningsmænd butiksmedarbejderne, hvorefter de stak af med 70 iPhones.

Flere af disse telefoner dukkede siden op på radaren i Frankfurt og Berlin.

Netcompany A/S

Erfaren Linux Operations Engineer

Midtjylland

Politiets Efterretningstjeneste

Fullstack-udvikler med fokus på IAM og dataoverførsler til PET

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Erfaren Linux Operations Engineer

Nordjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger analytisk stærk og erfaren medarbejder i Hvidovre

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

Lauren De Ventura

emagine Expertise A/S

Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

Honey Arora

Immeo

Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse