Telia har ødelagt 650 stjålne telefoner med nyt software siden sidste år

En ny software ødelægger mobiltelefoner, så tyve, der har fået fingre i enhederne, ikke kan bruge dem. Tele-leverandøren Telia har taget værktøjet i brug efter en stribe røverier.

Artikel top billede

(Foto: PR/ Kristian Brasen)

Et nyt sporingssystem, der blevet taget i brug sidste år i april, har givet tele-leverandøren Telia mulighed for at spærre stjålne mobiltelefoner, så de er komplet ubrugelige.

Det skriver Berlingske.

Ud fra telefonens IMEI-nummer på 15 unikke cifre, sporer softwaren telefonen og blokerer den, så snart den kobler sig på et mobilnet.

I alt er 650 mobiler, der er stjålet i posten eller i Telias forretninger, blevet spærret. Det har i alt løbet op i spærring af telefoner af en værdi på fem millioner kroner.

23 procent af disse telefoner er spærret i Danmark, mens 22,3 procent er spærret fra tyske mobilnet. 9,4 procent dukkede op i Polen.

System bruges efter røverier

Telia satte gang i det nye spærringssystem, efter at tele-kæden havde oplevet tyverier af mobiler i flere butikker.

I et af tilfældene bandt rumænske gerningsmænd butiksmedarbejderne, hvorefter de stak af med 70 iPhones.

Flere af disse telefoner dukkede siden op på radaren i Frankfurt og Berlin.

Navnenyt fra it-Danmark

Simple Agency Group A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Bo Christiansen, 38 år,  som CCO. Han skal især beskæftige sig med kommercielle partnerskaber og digitalisering af koncernens aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Director for eCommerce & Customer Platforms hos Atea A/S. Han er uddannet MSc in economics and business administration, Strategy, Organisation and Leadership. Han har tidligere beskæftiget sig med drift og udvikling af større eCommece teams med fokus på kundeoplevelsen. Nyt job

Allan Bo Christiansen

Simple Agency Group A/S

Forte Advice har pr. 5. januar 2026 ansat Claes Frederiksen som Commercial Director. Claes skal især beskæftige sig med at løfte den kommercielle modenhed i teknologiprojekter og sikre, at teknologi bliver brugt som strategisk løftestang. Claes kommer fra en stilling som Senior Client Partnership Director, Nordics hos Valtech. Claes har tidligere beskæftiget sig med teknologivalg og platformstrategi til teknologidrevet forretningsudvikling og marketing initiativer. Nyt job

Claes Frederiksen

Forte Advice