Mark Zuckerberg vil erstatte fysiske møder med augmented reality i kampen for klimaet

Facebook er snart på gaden med et sæt smart glasses, der kan vise simpel Augmented Reality. Brillerne er første spadestik på vejen mod at erstatte behovet for transport med møder i AR.

Artikel top billede

(Foto: Foto: Anthony Quintano, CC BY 2.0)

Træt af Teams og Zoom-møder?

Måske bliver aldrig igen rigtigt færdige med virtuelle møder, hvis vi skal tro Facebooks stifter Mark Zuckerberg.

Han forudser, at folk i 2030 kunne bruge avancerede smarte briller til at "teleportere" til placeringer som andre folks hjem og tale til dem, som om de var fysisk til stede, så personlige møder kunne erstattes af en headsetbaseret digital oplevelse.

Det skriver CNBC.

Denne måde at mødes på vil potentielt skabe reduktion i rejser for forretning eller fornøjelse, som kunne hjælpe med at mindste klimaændringer, siger Zuckerberg i et interview med The Information.

″Der vil selvfølgelig blive ved med at være biler og fly og alt det der. Men jo mere vi kan teleportere rundt, eliminerer vi ikke kun personligt pendleri og den slags ting for os induviduelt. Jeg synes, det også er bedre for samfundet og for planeten generelt,” sagde Zuckerberg.

Han beskriver visionen om et par computerdrevne briller, der ser normale ud, men som kan vise indhold som et lag på den virkelige verden bag de gennemsigtige skærme.

”I stedet for at ringe til nogen eller have en videochat, teleporterer du bare. Og du sidder dér, og de er på deres sofa, og det føles som om, I er der sammen,” forklarer Zuckerberg.

I sidste ende kunne Augmented Reality give arbejdstagere mulighed for at bo, hvor de vil, foreslår Facebook-stifteren.

Zuckerbergs interview kommer i forbindelse med, at SoMe-giganten planlægger at frigive et par smart glasses sammen medRay-Ban senere på året.

Disse vil dog ikke være "fuldt AR". De vil altså ikke kunne vise avancerede virtuelle objekter.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

    Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

    Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

    Digital transformation | Aarhus

    AI i det offentlige - Aarhus

    Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

    Digital transformation | Køge

    Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

    Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
    Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

    Lauren De Ventura

    emagine Expertise A/S