Bog: Nye perspektiver på organisationer i forandring

Ny antologi med bidrag fra mere end 30 eksperter i ledelse og organisationsteori giver en række bud på, hvordan virksomheder bedst forbereder sig til fremtidens behov.

Artikel top billede

Virksomheder forandrer sig som aldrig før, og forretningsmodeller udvikler sig i rasende fart; nogle stiger til himmels, andre rammer jorden med et brag.

Vi er på godt og ondt midt i en organisatorisk og forretningsmæssig smeltedigel, som stiller krav til ledelse og medarbejdere, men også til organisationerne som helhed. Det er emnet for bogen Organisationer i en overgangstid – håndbog for ledere.

Bogen er redigeret af Maya Drøschler og er en antologi med bidrag fra mere end 30 eksperter i ledelses- og organisationsudvikling. Så det vil i sagens natur være misvisende at forsøge at sammenfatte indholdet her.

Så her i stedet et citat fra bogen, der er udkommet på Dansk Psykologisk Forlag:

”Vi står på tærsklen til et nyt paradigme, hvad angår den måde, vi forstår og indretter vores organisationer på. Men det betyder ikke, at der opstår et nyt, universelt koncept, som vil stå enerådigt i de næste 100 år. Tværtimod. Det nye paradigme er kendetegnet ved øget heterogenitet: flere forskelligartede organiseringsformer, flere særprægede kulturer, flere vilde forretningsmodeller.

Midt i forskelligheden er der imidlertid et fælles træk ved alle organisationer – de består af mennesker. Det er mennesker, som danner og opretholder en virksomheds normer og omgangsformer, det er mennesker, som tænder lyset hver morgen i produktionshallen eller på kontoret, og det er mennesker, som giver bøvl og ballade, men også de resultater, som organisationen opnår.”

Læs mere om indhold og bidragydere her.

Titel: Organisationer i en overgangstid – håndbog for ledere. Redigeret af Maya Drøschler, bidrag fra mere end 30 eksperter i ledelse og organisation

Navnenyt fra it-Danmark

Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

Henrik Sandmann

Infosuite A/S

Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS