Bog: Nye perspektiver på organisationer i forandring

Ny antologi med bidrag fra mere end 30 eksperter i ledelse og organisationsteori giver en række bud på, hvordan virksomheder bedst forbereder sig til fremtidens behov.

Artikel top billede

Virksomheder forandrer sig som aldrig før, og forretningsmodeller udvikler sig i rasende fart; nogle stiger til himmels, andre rammer jorden med et brag.

Vi er på godt og ondt midt i en organisatorisk og forretningsmæssig smeltedigel, som stiller krav til ledelse og medarbejdere, men også til organisationerne som helhed. Det er emnet for bogen Organisationer i en overgangstid – håndbog for ledere.

Bogen er redigeret af Maya Drøschler og er en antologi med bidrag fra mere end 30 eksperter i ledelses- og organisationsudvikling. Så det vil i sagens natur være misvisende at forsøge at sammenfatte indholdet her.

Så her i stedet et citat fra bogen, der er udkommet på Dansk Psykologisk Forlag:

”Vi står på tærsklen til et nyt paradigme, hvad angår den måde, vi forstår og indretter vores organisationer på. Men det betyder ikke, at der opstår et nyt, universelt koncept, som vil stå enerådigt i de næste 100 år. Tværtimod. Det nye paradigme er kendetegnet ved øget heterogenitet: flere forskelligartede organiseringsformer, flere særprægede kulturer, flere vilde forretningsmodeller.

Midt i forskelligheden er der imidlertid et fælles træk ved alle organisationer – de består af mennesker. Det er mennesker, som danner og opretholder en virksomheds normer og omgangsformer, det er mennesker, som tænder lyset hver morgen i produktionshallen eller på kontoret, og det er mennesker, som giver bøvl og ballade, men også de resultater, som organisationen opnår.”

Læs mere om indhold og bidragydere her.

Titel: Organisationer i en overgangstid – håndbog for ledere. Redigeret af Maya Drøschler, bidrag fra mere end 30 eksperter i ledelse og organisation

Event: Årets CIO 2026

Andre events | Kongens Lyngby

Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

4 juni 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

Philip Jacobi Zahle

55,7° North (a Beautiful Things company)

Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job
Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos