Tesla svarer på hacket af sine overvågningsvideoer: Involverede kun kinesiske produktionssteder

Tesla har sammen med en række andre store virksomheder været udsat for en hacking-demonstration. Hackeren har stået frem. Nu svarer Tesla også på angrebet.

Artikel top billede

Nu svarer Tesla på det cyberbrud på virksomhedens overvågningskameraer, der fandt sted tirsdag.

Gerningspersonen bag angrebet er en schweizisk softwareudvikler, der - efter udviklerens eget udsagn - har brudt ind i overvågningsleverandøren Verkada systemer, som et led i at sætte fokus på overvågning.

Det skriver Reuters.

Tillie Kottmann, som softwareudvikleren hedder, har sammen med en gruppe fundet loginoplysninger til Verkadas administrative værktøjer, der lå offentligt online.

Derfra har de benyttet adgangen til at komme ind i flere virksomheders videoovervågningskameraer, hvilket resulterede i at Kottmann blandt andet kunne fremvise skærmbilleder indefra et Tesla-lager samt et fængsel i Alabama.

Læs også: Teslas og en række andre store virksomheders Verkada-overvågningskameraer hacket

Tesla har ind til nu ikke reageret på henvendelser om en kommentar. Men i en erklæring til Reuters oplyser Tesla Kina nu, at hackinghændelsen kun involverede en af Teslas leverandørers produktionssteder i Kinas Henan-provins. Og hverken dets Shanghai-bilfabrik eller showrooms var berørt.

Elbilsproducenten fortæller også, at data fra leverandørens fabrik blev gemt lokalt, og at der ikke var nogen sikkerhedsrisiko nævnt i hackinghændelsen. Det har stoppet kameraerne på leverandørens fabrik i at virke og forbinde til internettet.

Også en række andre virksomheders Verkada-overvågningskameraer blev hacket. Bandt andet softwareproducenterne Cloudflare og identitets- og adgangsstyringsselskabet Okta.

Okta svarer, at det fortsat undersøger sagen, men at dets tjeneste ikke blev berørt.

Cloudflare har tidligere meldt ud, at dets sikkerhedsforanstaltninger er designet til at blokere for små lækager vokser sig til store sikkerhedshændelser. De siger desuden, at ingen kundedata blev påvirket.

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks

Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

Anne-Sofie Andreasen

Elbek & Vejrup A/S

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

Allan Kimmer Jensen

Norriq Danmark A/S