Tesla svarer på hacket af sine overvågningsvideoer: Involverede kun kinesiske produktionssteder

Tesla har sammen med en række andre store virksomheder været udsat for en hacking-demonstration. Hackeren har stået frem. Nu svarer Tesla også på angrebet.

Artikel top billede

Nu svarer Tesla på det cyberbrud på virksomhedens overvågningskameraer, der fandt sted tirsdag.

Gerningspersonen bag angrebet er en schweizisk softwareudvikler, der - efter udviklerens eget udsagn - har brudt ind i overvågningsleverandøren Verkada systemer, som et led i at sætte fokus på overvågning.

Det skriver Reuters.

Tillie Kottmann, som softwareudvikleren hedder, har sammen med en gruppe fundet loginoplysninger til Verkadas administrative værktøjer, der lå offentligt online.

Derfra har de benyttet adgangen til at komme ind i flere virksomheders videoovervågningskameraer, hvilket resulterede i at Kottmann blandt andet kunne fremvise skærmbilleder indefra et Tesla-lager samt et fængsel i Alabama.

Læs også: Teslas og en række andre store virksomheders Verkada-overvågningskameraer hacket

Tesla har ind til nu ikke reageret på henvendelser om en kommentar. Men i en erklæring til Reuters oplyser Tesla Kina nu, at hackinghændelsen kun involverede en af Teslas leverandørers produktionssteder i Kinas Henan-provins. Og hverken dets Shanghai-bilfabrik eller showrooms var berørt.

Elbilsproducenten fortæller også, at data fra leverandørens fabrik blev gemt lokalt, og at der ikke var nogen sikkerhedsrisiko nævnt i hackinghændelsen. Det har stoppet kameraerne på leverandørens fabrik i at virke og forbinde til internettet.

Også en række andre virksomheders Verkada-overvågningskameraer blev hacket. Bandt andet softwareproducenterne Cloudflare og identitets- og adgangsstyringsselskabet Okta.

Okta svarer, at det fortsat undersøger sagen, men at dets tjeneste ikke blev berørt.

Cloudflare har tidligere meldt ud, at dets sikkerhedsforanstaltninger er designet til at blokere for små lækager vokser sig til store sikkerhedshændelser. De siger desuden, at ingen kundedata blev påvirket.

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Sarah Strøyer Hove som Consultant ERP. Hun skal især beskæftige sig med de nyeste teknologiske muligheder sammen med forretningsprocesserne. Hun kommer fra en stilling som Business Controller hos NGI A/S. Hun er uddannet hos Professionshøjskolen UCN som markedsføringsøkonom og International Handel og Markedsføring. Hun har tidligere beskæftiget sig med lager og logistik. Nyt job

    Sarah Strøyer Hove

    Norriq Danmark A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

    Lasse Hounsgaard

    IFS Danmark A/S

    Heidi Johansen, chef for IT og Digitalisering hos Zealand Business College, har pr. 24. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Heidi Johansen

    Zealand Business College

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Caroline Nolsø Tofft som Senior Advisor, Data & AI. Hun skal især beskæftige sig med at styrke vores kommercielle pipeline og relationen til både nye og eksisterende kunder. Hun kommer fra en stilling som Integration Partner Manager hos DataLøn. Nyt job

    Caroline Nolsø Tofft

    Norriq Danmark A/S