Tesla svarer på hacket af sine overvågningsvideoer: Involverede kun kinesiske produktionssteder

Tesla har sammen med en række andre store virksomheder været udsat for en hacking-demonstration. Hackeren har stået frem. Nu svarer Tesla også på angrebet.

Artikel top billede

Nu svarer Tesla på det cyberbrud på virksomhedens overvågningskameraer, der fandt sted tirsdag.

Gerningspersonen bag angrebet er en schweizisk softwareudvikler, der - efter udviklerens eget udsagn - har brudt ind i overvågningsleverandøren Verkada systemer, som et led i at sætte fokus på overvågning.

Det skriver Reuters.

Tillie Kottmann, som softwareudvikleren hedder, har sammen med en gruppe fundet loginoplysninger til Verkadas administrative værktøjer, der lå offentligt online.

Derfra har de benyttet adgangen til at komme ind i flere virksomheders videoovervågningskameraer, hvilket resulterede i at Kottmann blandt andet kunne fremvise skærmbilleder indefra et Tesla-lager samt et fængsel i Alabama.

Læs også: Teslas og en række andre store virksomheders Verkada-overvågningskameraer hacket

Tesla har ind til nu ikke reageret på henvendelser om en kommentar. Men i en erklæring til Reuters oplyser Tesla Kina nu, at hackinghændelsen kun involverede en af Teslas leverandørers produktionssteder i Kinas Henan-provins. Og hverken dets Shanghai-bilfabrik eller showrooms var berørt.

Elbilsproducenten fortæller også, at data fra leverandørens fabrik blev gemt lokalt, og at der ikke var nogen sikkerhedsrisiko nævnt i hackinghændelsen. Det har stoppet kameraerne på leverandørens fabrik i at virke og forbinde til internettet.

Også en række andre virksomheders Verkada-overvågningskameraer blev hacket. Bandt andet softwareproducenterne Cloudflare og identitets- og adgangsstyringsselskabet Okta.

Okta svarer, at det fortsat undersøger sagen, men at dets tjeneste ikke blev berørt.

Cloudflare har tidligere meldt ud, at dets sikkerhedsforanstaltninger er designet til at blokere for små lækager vokser sig til store sikkerhedshændelser. De siger desuden, at ingen kundedata blev påvirket.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo