Teslas og en række andre store virksomheders Verkada-overvågningskameraer hacket

En softwareudvikler og hacker har delt hemmelige billeder indefra en række virksomheder og organisationer - herunder Tesla og Okta. Hacket er sket som en demonstration, siger gerningspersonen selv.

Artikel top billede

En schweizisk softwareudvikler, Tillie Kottmann, har delt skærmbilleder på Twitter fra et Tesla-lager i Californien og et fængsel i Alabama i beskeder til Reuters.

Kottmann, der er kendt for at finde sikkerhedsfejl i mobilapps og andre systemer, sagde, at de - Tillie Kottmann, ifølge Reuters, sammen med en gruppe - ønsker at henlede opmærksomheden på den gennemgribende overvågning af mennesker.

Gruppen fandt loginoplysninger til Verkadas administrative værktøjer, der lå offentligt online.

Verkada anerkendte, at der er sket et indbrud og melder ud, at kamera-leverandøren har deaktiveret alle interne administratorkonti for at forhindre uautoriseret adgang.

Desuden melder selskabet, der lige nu arbejder både ekstrene og interne sikkehedsteams på sagen. Verkada har desuden underettet både myndigheder og kunder om hændelsen.

Kottmann selv fortæller, at Verkada afskar hackerne adgangen nogle timer før Bloomberg først rapporterede overtrædelsen tirsdag.

Overvågningskameraer kunne være sprængbræt til resten af virksomheden

Nu var dette en demonstration, men hacking-gruppen kunne have brugt kontrol over kameraudstyret til at få adgang til andre dele af virksomhedsnetværk hos blandt andet Tesla, softwareproducenterne Cloudflare og identitets- og adgangsstyringsselskabet Okta.

Cloudflare har reageret på brudet ved at melde ud, at dets sikkerhedsforanstaltninger er designet til at blokere for at små lækager ender i en større hændelse.

Desuden siger virksomheden, at ingen kundedata blev påvirket.

Tesla og Okta har ikke reageret på anmodninger om kommentarer.

En liste over Verkada-brugerkonti, som hackegruppen har leveret til Reuters inkluderer tusindvis af organisationer, herunder fitness-kæden Bay Club og transportteknologi-startuppet Virgin Hyperloop.

Reuters kan dog ikke verificere hverken ​​listen eller skærmbilleder sendt af Kottmann, men ,aterialet inkluderede detaljerede data og matchede andet materiale fra Verkada.

Madison County Fængsel i Alabama, Bay Club og Virgin Hyperloop har heller ikke reagereret på anmodninger om kommentar.

Verkada skilter med, på sin hjemmeside, at virksomheden har over 5.200 kunder - herunder byer, colleges og hoteller. Dens kameraer er populære, fordi de parres med software for at søge efter bestemte personer eller genstande.

Delte billeder af kvindlige kolleger

Verkada foretog en sikkerhedskontrol så sent som sidste år, efter at Vice rapporterede, at nogle medarbejdere havde brugt firmaets kameraer og dets ansigtsgenkendelsesteknologi til at tage og dele fotos af kvindelige kolleger.

Administrerende direktør af Verkada Filip Kaliszan beskrev senere opførslen som ”uhyggelig” og sagde, at tre personer var blevet fyret over hændelsen.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Summit 2026 - København

    Digital transformation | København

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    28 april 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

    Thomas Bjørn Nielsen

    Renewtech ApS

    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job