Kassettebåndets opfinder er død: "Vi var bare drenge der legede"

Han opfandt kassettebåndet for 60 år siden. Og han havde også en finger med i spillet da CD'en blev udviklet. Den hollandske ingeniør Lou Ottens er død - 94 år gammel.

Artikel top billede

Lou Ottensen var chef for produktudviklingen i det hollandske elektronikselskab Philips. Og her startede en lyd-æra, da ingeniøren i disse år udviklede en lille kasse, lige til at putte i lommen, der kunne afspille musik.

Det første kassettebånd blev vist frem på en elektronikmesse i Berlin i 1963.

Det skriver Berlingske.

"Compact Cassette" som modellen hed blev standarden, da både Philips og Sony tog den til sig.

Ingenøren indså dog aldrig den revolutionkassetttebåndet startede. Til hollandske dagblad Eindhovens, har han sagt:

Næh. vi var små drenge, som havde det sjovt med at leve. Vi følte ikke, at vi foretog os noget større. det var en slags sport."

Men sporten blev alligevel til en slags forretning. Modellen er gennem de sidste 60 år blevet solgt i ove 100 milliarder eksemplarer. Og i computerens spæde start fungerede den fikse lomme-kasse som erstatning for harddisken.

20 år efter sin opfindelse var Lou Ottens også med i arbejdet med at udvikle cd'en, som var endnu mere kompakt - og så slap man for båndsalat.

Lou Ottens døde i weekenden i sin hjembu Duizel - 94 år gammel.

Annonceindlæg fra DE-CIX

Hæver barren for det moderne netværk, mens den digitale transformation accelererer

Uanset deres størrelse, formål eller branche udvikler virksomheder over hele verden sig mod en mere digital arbejdsform.

Capgemini Danmark A/S

Security Consultant (GRC)

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Business Cloud Engineer

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Erfaren Linux Operations Engineer

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Tanja Schmidt Larsen, Director, Legal & Compliance hos Sentia A/S, er pr. 1. december 2025 forfremmet til Chief Operations Officer (COO). Hun skal fremover især beskæftige sig med synergi mellem kommercielle og tekniske processer samt sikre en sammenhængende kunderejse og fortsat driftsstabilitet. Forfremmelse
Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Ahmed Yasin Mohammed Hassan som Data & AI Consultant. Han kommer fra en stilling som selvstændig gennem de seneste 3 år. Han er uddannet cand. merc. i Business Intelligence fra Aarhus Universitet. Nyt job

Ahmed Yasin Mohammed Hassan

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Thea Scheuer Gregersen som Finace accountant. Hun skal især beskæftige sig med håndteringer af bl.a. bogføring og finansiel rapportering på tværs af selskaberne. Hun er uddannet Bachelor´s degree i Business Administration & Economics og en Master of Sustainable Business degree. Nyt job

Thea Scheuer Gregersen

Norriq Danmark A/S

IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

Johan Léfelius

IT Confidence A/S