Udstilling: Krig, krumsabler og jagt på Davids Samling

Kommende specialudstilling vil vise de mange facetter af en rig og avanceret tradition for fremstilling og anvendelse af våben.

Artikel top billede

Museerne har som alle andre haft et nedslående år, men begynder nu at varme op til en sæson, hvor man ikke skal lukke ned i tide og utide.

Det gælder blandt andet den internationalt anerkendte og meget smukke Davids Samling, der 26. marts – eller hvornår museet nu ellers får lov at åbne igen – slår dørene op for en specialudstilling med titlen Kamp, jagt og pragt: Våben fra den islamiske verden 1500-1850.

Udstillingen er interessant, fordi man får blik for, at den islamiske våbentradition er andet og mere end blot de obligatoriske krumsabler, som der dog naturligvis også vil være nogle af.

Der er mange facetter i udstillingen, som tegner til at blive usædvanligt flot og omfattende.

Samtidig er det ambitionen at give et indblik i en mangfoldig og teknisk avanceret tradition for at fremstille våben til både hverdag, jagt, krig og ceremonier.

Mange af de udstillede genstande stammer fra ellers hermetisk lukkede private samlinger og udstilles for allerførste gang i offentligheden.

Læs mere om udstillingen her.

Titel: Kamp, jagt og pragt: Våben fra den islamiske verden 1500-1850. Udstillingen åbner 26. marts (eller så snart efter som det bliver muligt af hensyn til COVID-19) på Davids Samling, Kronprinsessegade 30-32, Kbh. K.

Annonce

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Specialister til Netværksoperations til Forsvarets nye Digitale Backbone

Midtjylland

LB Forsikring

Afdelingschef for IT ServiceDesk

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Erfaren Linux Operations Engineer

Nordjylland

Annonceindlæg fra Cognizant

93 % af alle job påvirkes af AI. Hvad betyder det for danske virksomheder?

I mange år har vi talt om, hvordan AI en dag ville forandre arbejdslivet. Nu er "en dag" blevet til i dag.

Navnenyt fra it-Danmark

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

Maria Binger

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Lars Erik Larsen

Jyske Bank

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 14. september 2026 ansat Andreas Thorø Møller som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Endpoint Consultant hos Fellowmind Denmark A/S. Han er uddannet Datatekniker. Nyt job