Ombudsmanden vil granske skatteforvaltningens it-systemer: Sætter undersøgelser i gang

Skatteforvaltningens mange it-systemer skal nu kigges efter i sømmene for at se, om de lever op til lovgivningen. Arbejdet er allerede sparket i gang, hvor to systemer nu undersøges.

Artikel top billede

Skatteforvaltningens it-systemer skal nu kigges efter i sømmene.

Det er ombudsmandens skattekontor, der i den følgende tid vil undersøge nogle af forvaltningen eksisterende systemer for at vurdere, om løsningerne lever op til de retssikkerhedsgarantier, der følger med forvaltningsretten.

Det skriver Folketingets Ombudsmand i en meddelelse.

Skattekontoret vil desuden gennemgå it-systemer, der er under udvikling.

"Digitalisering af dele af den offentlige forvaltning kan give store fordele for både borger og forvaltning. Også på skatteområdet. Det er derfor positivt, at skattemyndighederne løbende gennemfører nye digitaliseringstiltag," lyder det fra ombudsmand Niels Fenger, der fortsætter:

"Samtidig er det afgørende, at it-systemerne udvikles og anvendes på en måde, så man undgår fejl i forhold til borgerne. Én fejl i et it-system på skatteområdet kan således hurtigt ramme et stort antal skatteborgere. Derfor fokuserer vi i den kommende tid på digitalisering inden for skatteområdet,” siger ombudsmand Niels Fenger.

De første systemer undersøges nu

Arbejdet er skudt i gang, og ombudsmandens skattekontor har iværksat to undersøgelser af it-projekter i Udviklings- og Forenklingsstyrelsen, som hører under Skatteministeriet.

Her skal der undersøges en opgradering af et digitalt journaliseringssystem og en indberetsningsløsning i forhold til deleøkonomi, hvor indtægter indberettes fra udlejning af blandt andet bil, bolig og båd, lyder det.

Når alle it-systemerne er gennemgået vil resultaterne samles i en temarapport om digitalisering af sagsbehandlingen hos skattemyndighederne, fremgår det.

Læs også: Lillian Mogensen står i spidsen for skats nye it-tilsyn: "Vi ved, hvad det er for nogle håndtag, man kan rykke i, hvis man er kommet i en krise"

Annonce

Politiets Efterretningstjeneste

Data- og Forretningsspecialist til Dataplatform i PET

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

Client Partner

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger IT-supporter til vores supportteam i Hvidovre

Københavnsområdet

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2027

Digital transformation | København

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

22 & 23. september 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

Victor Dohlmann

Arctic Wolfs Network

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

Nanna-Louise Aae Kudahl

Norriq Danmark A/S

Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

Casper Voldstedlund

Systematic A/S

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

Maria Juliane Friedrichsen

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,