Kom med bag nyhederne: Lyt til ny podcast om stor iOS-opdatering, Columbus' markante nye strategi og dansk-stiftede Public.coms enorme succes

Podcast - Inde i maskinen: Investeringsplatformen Public.com er stormet frem i takt med, at private har kastet sig over aktier. Få historien bag den bemærkelsesværdige succes i denne episode af Inde i maskinen. Hør desuden om hvorfor Columbus står ved et vadested, og hvorfor en Apple-opdatering har hidset Facebook op.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Investeringsplatformen Public.com er det seneste år stormet frem og er i dag mere end en milliard dollar værd.

Men hvad mange ikke ved er, at firmaet har danske rødder og en udviklingsafdeling placeret i Ballerup.

Hvad er det Public.com egentligt laver, hvad har drevet den enorme vækst, og hvilke andre danske firmaer står på spring for at blive den magiske milliard værd?

Det er hovedhistorien i Inde i maskinen, den ugentlige podcast fra Computerworld, hvor vi tager et skridt tilbage og ser på ugens it-historier.

Og ud over Public.com handler denne episode om, hvorfor det store danske it-firma Columbus står midt i et vadested efter otte måneder uden topchef – og hvordan Apples kommende opdatering har fået telefongiganten i krig med Facebook og Google.

Vært på episoden er Lars Jacobsen, chefredaktør på Computerworld.

Husk også du kan abonnere på Inde i maskinen på iTunes (link), Spotify (link), Google Podcast (link) eller RSS (link).

Har du kommentarer eller forslag til podcasten er du velkommen til at skrive til lja@cw.dk.

Lyt videre: Du finder alle podcast i serien her

Annonce

Annonceindlæg fra Lector

AI kan effektivisere, højne kvaliteten og øge transparensen

Med version 7 af TeamShare tager Lector næste skridt og bygger en platform for AI-agenter, der i højere grad kan følge medarbejderen gennem hele arbejdsprocessen.

Navnenyt fra it-Danmark

Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Lars Erik Larsen

Jyske Bank

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

Ida Laursen

Norriq Danmark A/S