Global chip-mangel kan få priser på pc'er og smartphones til at stige inden længe

Den globale mangel på computerchip kan nu for alvor få konsekvenser for brugerne. Prisstigninger på en række produkter kan nemlig være lige om hjørnet.

Artikel top billede

Forbrugere verden over kan snart mærke en direkte konsekvens af den globale mangel på computer-chips.

En lang række it-produkter som mobiltelefoner, fjernsyn og biler, hvor chip i dag er en central komponent står nemlig over for prisstigninger som følge af manglen på den vigtige it-del.

Det skriver avisen The Guadian.

“Der er ikke noget tegn på at udbuddet kan følge med eller efterspørgslen falder, derfor stiger priserne på tværs af leverandørkæden. Det vil kunne mærkes hos forbrugerne. Forvent at biler bliver dyrere, forvent at telefoner bliver dyrere. Dette års iPhone kommer ikke til at være billigere end forrige år,” siger Neil Campling, der er analytiker hos fiansselskabet Mirabaud.

Verdens førende leverandører af computer-chip har i månedsvis advaret imod, at verden står over for en større mangel på chip.

Det har blandt andet fået den amerikanske præsident Joe Biden til at give en større hjælpepakke, der skal sikre flere chip til USA.

I EU har kommissionens ledende næstformand, Margrethe Vestager, bebudet, at 20 procent af verdens chip skal produceres i netop EU.

Læs mere her:

USA ramt af akut chip-mangel – Joe Biden på vej med gigant-investering

Vestager vil skaffe 10 millioner flere it-medarbejdere og sætte turbo på cloud-udrulning: Står klar med 1.100 milliarder på digital omstilling

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

Jeppe Lindberg

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Thomas Fossing som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med konsulentbranchen, og han medbringer mange års viden og erfaring som selvstændig inden for faget. Nyt job

Thomas Fossing

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

Nikolaj Henrik Pieter Jansen

Norriq Danmark A/S

EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

Michael Banegas Madsen

EG Danmark A/S