Global chip-mangel kan få priser på pc'er og smartphones til at stige inden længe

Den globale mangel på computerchip kan nu for alvor få konsekvenser for brugerne. Prisstigninger på en række produkter kan nemlig være lige om hjørnet.

Artikel top billede

Forbrugere verden over kan snart mærke en direkte konsekvens af den globale mangel på computer-chips.

En lang række it-produkter som mobiltelefoner, fjernsyn og biler, hvor chip i dag er en central komponent står nemlig over for prisstigninger som følge af manglen på den vigtige it-del.

Det skriver avisen The Guadian.

“Der er ikke noget tegn på at udbuddet kan følge med eller efterspørgslen falder, derfor stiger priserne på tværs af leverandørkæden. Det vil kunne mærkes hos forbrugerne. Forvent at biler bliver dyrere, forvent at telefoner bliver dyrere. Dette års iPhone kommer ikke til at være billigere end forrige år,” siger Neil Campling, der er analytiker hos fiansselskabet Mirabaud.

Verdens førende leverandører af computer-chip har i månedsvis advaret imod, at verden står over for en større mangel på chip.

Det har blandt andet fået den amerikanske præsident Joe Biden til at give en større hjælpepakke, der skal sikre flere chip til USA.

I EU har kommissionens ledende næstformand, Margrethe Vestager, bebudet, at 20 procent af verdens chip skal produceres i netop EU.

Læs mere her:

USA ramt af akut chip-mangel – Joe Biden på vej med gigant-investering

Vestager vil skaffe 10 millioner flere it-medarbejdere og sætte turbo på cloud-udrulning: Står klar med 1.100 milliarder på digital omstilling

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Morten Thune som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rønnede. Han har tidligere beskæftiget sig med tilsvarende opgaver og har derudover 30 års erfaring med IT i alle afskygninger. Nyt job

Morten Thune

Netip A/S

Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Gutzon D. Børglum som Key Account Manager på netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med salg i IT-branchen - bla. med tidligere ansættelser som SE hos GlobalConnect og CSM hos Heimdal. Nyt job

Gutzon D. Børglum

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

Vlad-Andrei Fagarasan

Norriq Danmark A/S

Lector ApS har pr. 9. juli 2026 ansat Simeon Dimitrov som IT-konsulent i Lectors TeamShare-gruppe. Han skal især beskæftige sig med cloud og infrastruktur samt design og optimering af Lectors infrastruktur og løsninger. Han kommer fra en stilling som DevOps Engineer hos Kraftvaerk. Han har tidligere beskæftiget sig med Azure og onprem infrastruktur, automatisering, implementering og optimering af cloudløsninger. Nyt job

Simeon Dimitrov

Lector ApS