Global chip-mangel kan få priser på pc'er og smartphones til at stige inden længe

Den globale mangel på computerchip kan nu for alvor få konsekvenser for brugerne. Prisstigninger på en række produkter kan nemlig være lige om hjørnet.

Artikel top billede

Forbrugere verden over kan snart mærke en direkte konsekvens af den globale mangel på computer-chips.

En lang række it-produkter som mobiltelefoner, fjernsyn og biler, hvor chip i dag er en central komponent står nemlig over for prisstigninger som følge af manglen på den vigtige it-del.

Det skriver avisen The Guadian.

“Der er ikke noget tegn på at udbuddet kan følge med eller efterspørgslen falder, derfor stiger priserne på tværs af leverandørkæden. Det vil kunne mærkes hos forbrugerne. Forvent at biler bliver dyrere, forvent at telefoner bliver dyrere. Dette års iPhone kommer ikke til at være billigere end forrige år,” siger Neil Campling, der er analytiker hos fiansselskabet Mirabaud.

Verdens førende leverandører af computer-chip har i månedsvis advaret imod, at verden står over for en større mangel på chip.

Det har blandt andet fået den amerikanske præsident Joe Biden til at give en større hjælpepakke, der skal sikre flere chip til USA.

I EU har kommissionens ledende næstformand, Margrethe Vestager, bebudet, at 20 procent af verdens chip skal produceres i netop EU.

Læs mere her:

USA ramt af akut chip-mangel – Joe Biden på vej med gigant-investering

Vestager vil skaffe 10 millioner flere it-medarbejdere og sætte turbo på cloud-udrulning: Står klar med 1.100 milliarder på digital omstilling

Annonce

KMD A/S

Support Consultant

Nordjylland

Netcompany A/S

IT Consultant

Nordjylland

Netcompany A/S

Microsoft Operations Engineer

Nordjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Test Manager til Drift- og Støttesektionen ved Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Københavnsområdet

Annonceindlæg fra Lenovo

Hvorfor lykkes nogle organisationer med AI – mens andre sidder fast i pilotfasen?

AI rykker fra teknologiagendaen til den strategiske dagsorden. Men for mange er vejen fra ambition til målbar værdi længere end forventet.

Navnenyt fra it-Danmark

Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

Anne-Sofie Andreasen

Elbek & Vejrup A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

Ronni Randrup

Netip A/S

Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks