USA ramt af akut chip-mangel – Joe Biden på vej med gigant-investering

Verden mangler i øjeblikket computerchip, og derfor vil USA's præsident Joe Biden investere 37 milliarder dollar i den amerikanske chipindustri.

Artikel top billede

Mangel på computer-chip har fået amerikanske bilproducenterne og andre industrivirksomheder til at neddrosle produktionen.

I nogle tilfælde har bilproducenteret været nødt til at fjerne folk fra produktionslinjerne, fordi manglen på chip har skabt flaskehalse i produktionen.

Derfor meddeler den amerikanske præsident Joe Biden ifølge nyhedsbureauet Reuters, at han vil presse på for at staten kan investere 37 milliarder dollar (cirka 225 milliarer kroner) i at styrke den amerikanske produktion af computer-chip.

”Jeg har instrueret højtstående medlemmer af min administration i, at de i samarbejde med erhvervslivet skal identificere årsager til den aktuelle mangel på computer-chip,” sagde Joe Biden onsdag og tilføjede:

”Kongressen har nu godkendt en lov, men der er brug af 37 milliarder dollar for at sikre den nødvendige kapacitet.”

Flere årsager til chip-mangel

Ifølge det amerikanske medie CNBC skyldes den aktuelle chipmangel en lang række årsager.

Blandt andet har efterspørgslen efter computerchip været højere end normalt under pandemien, derudover er dele af chipindustiren i gang med en omstilling af deres forretningsmodeller og sidst men ikke mindst har dele af den kinesiske chip-industri været ramt af handelskrigen mellem USA og Kina.

Ifølge Reuters har Joe Biden beordret en granskning af suppy-chainen for fire kritiske produkter. Det gælder computerchip, store batterier til elektriske biler, lægemidler samt sjældne jordarter og mineraler.

Læs også: Intel, Qualcomm og AMD i fælles opråb til Joe Biden: Byg en chipfabrik i USA

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Axcess Nordic

    AI i kundeservice kræver mere end ny teknologi

    AI er på vej ind i danske kontaktcentre, men uklare mål, tunge processer og et opsplittet systemlandskab spænder mange steder ben for resultaterne.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo