Bog: Byg apps og protoyper uden kodeevner og hjælp fra it-afdelingen

NO-CODE af Jacob Bøtter er en god, praktisk og pædagogisk guide til at komme i gang med at bygge små IT-løsninger på egen hånd – uden at kunne programmere.

Artikel top billede

De fleste virksomheder har mindst én medarbejder, som undertiden får ideer til apps og tjenester, der kan automatisere forløb eller gøre trælse opgaver lidt nemmere.

På et tidspunkt tager vedkommende mod til sig og mødes med it-afdelingen, der udtrykker høflig interesse efterfulgt af et teknisk foredrag på flydende højelversprog og endelig den uomgængelige konklusion:

”Jojo, det er en fin idé. Bestemt. Men det bliver besværligt. Og tidskrævende. Og meget, meget dyrt. Og vi er jo allerede presset på ressourcer, såeh… Men hvis du skaffer en sponsor i ledergruppen og en ekstra udvikler, kan vi måske se på et proof of concept? Nå, men det kan du jo vende tilbage på. Var der ellers noget, vi skulle drøfte?”

Hvorefter vedkommende pakker sin gode idé sammen og går slukøret tilbage til skrivebordet. For det er nok også bedst sådan… Eller er det?

I sin nye bog, NO-CODE, argumenterer Jacob Bøtter for, at en række værktøjer har gjort det nemmere at udvikle både automatiseringsforløb og prototyper uden forhåndskendskab til kode og udviklingsmetodikker.

Det gør det overkommeligt at bygge små løsninger på egen hånd til hjælp i dagligdagen. Eller at skabe prototyper og prøve af på kollegerne, om den gode idé nu også fungerer i praksis.

For hvis konceptet viser sig at holde vand, står man langt stærkere med en fungerende prototype og praktiske erfaringer fra kollegerne, når projektet skal til eksamen hos ledelse og IT.

Praktik slår ganske enkelt PowerPoint og løse strøtanker anytime og gør springet fra idé til virkelighed kortere. Ligeledes øger kendskabet til basal udvikling værdien på et jobmarked, hvor IT-færdigheder parret med andre faglige spidskompetencer er i høj kurs.

NO-CODE er en pædagogisk og praktisk anlagt bog, der præsenterer sine læsere for den nødvendige metodik og en række services, der gør det muligt at komme i mål.

Jacob Bøtter foregøgler ikke læseren, at færdighederne kommer af sig selv. Tværtimod vil det være nødvendigt med tålmodighed, stædighed og en vis portion gå-på-mod. Ligeledes vil man i perioder opleve fortvivlelse og frustrationer, når teknikken ikke vil spille bold.

Men sådan er det som bekendt med en hvilken som helst færdighed, der er værd at bruge tid på at lære, og med NO-CODE inspireres og holdes man i hånden undervejs. Hvilket alt andet lige gør det nemmere at komme godt i gang, holde ved og nå i mål.

Læs mere på forfatterens hjemmeside, hvor man også kan hente et uddrag fra bogen.

Titel: NO-CODE. Forfatter: Jacob Bøtter

Læses lige nu

    Event: Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger | København V

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    27. maj 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Per Claus Henriksen som Datacenter-specialist. Per skal især beskæftige sig med opbygning og udvikling af Alcadons datacenterforretning. Per har tidligere beskæftiget sig med forskellige facetter af datacenterbranchen. Både via PR-bureau og som ansat i datacentre. Nyt job

    Per Claus Henriksen

    Alcadon ApS

    Enterprise Rent-A-Car har pr. 1. september 2025 ansat Christian Kamper Garst som Senior Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med at vinde markedsandele i hele Norden som led i en storstilet turnaround-strategi. Han kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Brøchner Hotels. Nyt job

    Christian Kamper Garst

    Enterprise Rent-A-Car

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Peter Holst Ring Madsen som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Holstebro. Han kommer fra en stilling som Team Lead hos Thise Mejeri. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Huy Duc Nguyen som Developer ERP. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til at udvikle, bygge og skræddersy IT-løsninger, der skaber vækst og succes i vores kunders forretninger. Han kommer fra en stilling som Software Developer hos Navtilus. Han er uddannet i bioteknologi på Aalborg University. Nyt job

    Huy Duc Nguyen

    Norriq Danmark A/S