Min Sundhed-appen er nede: Danskerne vælter ind for at tjekke coronapas

Min Sundhed-appen oplever tekniske problemer, da brugerne vælter ind for at tjekke coronapasset. Det sker kort efter, at den samlede genåbningsplan er blevet præsenteret. Samtidig oplever frisørernes online bookingsystemer enormt pres.

Artikel top billede

Danskere i hobetal stormer ind på Min Sundhed-appen for at tjekke coronapasset.

Det fik appen til at gå ned tirsdag morgen, skriver DR.

En pressemedarbejder fra Sundhed.dk oplyser samtidig, at der arbejdes på at løse problemet.

"Appen har været nævnt en del i forbindelse med genåbningsplanen, der blev fremlagt i går, og det har meget at sige, i forhold til hvor mange der går ind og tjekker appen," lyder beskeden til DR.

Når der forsøges at logge på appen, kommer svaret frem: "Ups. Appen kunne ikke få forbindelse til serveren. Vent 1 minut og prøv igen."

Det er stadig muligt at finde sine sundhedsdata samt coronapasset inde på sundhed.dk.

Læs også: Sundhed.dk er klar med vaccinepas: Sådan finder du det

Her er køfunktionen blevet aktiviteret, da utallige brugere forsøger at komme på samtidig.

Sent mandag aften præsenterede regeringen samt Folketingets partier en samlet genåbningsplan for Danmark.

Her fremgik det blandt andet, at liberale erhverv såsom frisører, massører og tatovører må åbne igen 6. april under visse betingelser.

Med udsigt til en ny frisure forsøger massevis af danskere at booke frisørtider, hvilket har fået flere online bookingtjenester til at gå ned, oplyser DR.

Hos et af landets største bookingsystemer for frisører, Bestilling.nu, er det ikke muligt at komme igennem til en tidsbestilling.

Hos Hairtools, der har omkring 1.500 frisørsaloner tilknyttet, er der i øjeblikket omkring 21.000 brugere i kø, skriver mediet.

Annonceindlæg fra Computerworld it-jobbank

Mød 3.500+ it-talenter på IT-DAY 2026

Hos Computerworld it-jobbank er vi stolte af at fortsætte det gode partnerskab med folkene bag IT-DAY – efter vores mening Danmarks bedste karrieremesse for unge og erfarne it-kandidater.

Navnenyt fra it-Danmark

Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Marie Søndergaard

Energinet

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS

Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

Jacob Pontoppidan

Lector ApS

netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job