Min Sundhed-appen er nede: Danskerne vælter ind for at tjekke coronapas

Min Sundhed-appen oplever tekniske problemer, da brugerne vælter ind for at tjekke coronapasset. Det sker kort efter, at den samlede genåbningsplan er blevet præsenteret. Samtidig oplever frisørernes online bookingsystemer enormt pres.

Artikel top billede

Danskere i hobetal stormer ind på Min Sundhed-appen for at tjekke coronapasset.

Det fik appen til at gå ned tirsdag morgen, skriver DR.

En pressemedarbejder fra Sundhed.dk oplyser samtidig, at der arbejdes på at løse problemet.

"Appen har været nævnt en del i forbindelse med genåbningsplanen, der blev fremlagt i går, og det har meget at sige, i forhold til hvor mange der går ind og tjekker appen," lyder beskeden til DR.

Når der forsøges at logge på appen, kommer svaret frem: "Ups. Appen kunne ikke få forbindelse til serveren. Vent 1 minut og prøv igen."

Det er stadig muligt at finde sine sundhedsdata samt coronapasset inde på sundhed.dk.

Læs også: Sundhed.dk er klar med vaccinepas: Sådan finder du det

Her er køfunktionen blevet aktiviteret, da utallige brugere forsøger at komme på samtidig.

Sent mandag aften præsenterede regeringen samt Folketingets partier en samlet genåbningsplan for Danmark.

Her fremgik det blandt andet, at liberale erhverv såsom frisører, massører og tatovører må åbne igen 6. april under visse betingelser.

Med udsigt til en ny frisure forsøger massevis af danskere at booke frisørtider, hvilket har fået flere online bookingtjenester til at gå ned, oplyser DR.

Hos et af landets største bookingsystemer for frisører, Bestilling.nu, er det ikke muligt at komme igennem til en tidsbestilling.

Hos Hairtools, der har omkring 1.500 frisørsaloner tilknyttet, er der i øjeblikket omkring 21.000 brugere i kø, skriver mediet.

Spillehallen.dk ApS

System Developer / Platform Builder

Midtjylland

IT-Universitetet i København

IT-infrastrukturspecialist

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Idura har pr. 5. januar 2026 ansat Arjuna Enait, 34 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med videreudvikling af Verify-systemet samt arbejde på implementeringen af CIBA i Norsk BankID. Han kommer fra en stilling som software engineer hos Lasso X. Han er uddannet civilingeniør med speciale i geoteknik. Han har tidligere beskæftiget sig med at bygge microservices til dataindsamling og -processering, samt opdatere legacy-systemer. Nyt job

Arjuna Enait

Idura

Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Kia Harding Martinussen som ServiceNow Expert. Hun kommer fra en stilling som Principal Consultant hos Devoteam A/S. Nyt job
Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Casper Barner Kristensen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Automation Architect. Nyt job