Min Sundhed-appen er nede: Danskerne vælter ind for at tjekke coronapas

Min Sundhed-appen oplever tekniske problemer, da brugerne vælter ind for at tjekke coronapasset. Det sker kort efter, at den samlede genåbningsplan er blevet præsenteret. Samtidig oplever frisørernes online bookingsystemer enormt pres.

Artikel top billede

Danskere i hobetal stormer ind på Min Sundhed-appen for at tjekke coronapasset.

Det fik appen til at gå ned tirsdag morgen, skriver DR.

En pressemedarbejder fra Sundhed.dk oplyser samtidig, at der arbejdes på at løse problemet.

"Appen har været nævnt en del i forbindelse med genåbningsplanen, der blev fremlagt i går, og det har meget at sige, i forhold til hvor mange der går ind og tjekker appen," lyder beskeden til DR.

Når der forsøges at logge på appen, kommer svaret frem: "Ups. Appen kunne ikke få forbindelse til serveren. Vent 1 minut og prøv igen."

Det er stadig muligt at finde sine sundhedsdata samt coronapasset inde på sundhed.dk.

Læs også: Sundhed.dk er klar med vaccinepas: Sådan finder du det

Her er køfunktionen blevet aktiviteret, da utallige brugere forsøger at komme på samtidig.

Sent mandag aften præsenterede regeringen samt Folketingets partier en samlet genåbningsplan for Danmark.

Her fremgik det blandt andet, at liberale erhverv såsom frisører, massører og tatovører må åbne igen 6. april under visse betingelser.

Med udsigt til en ny frisure forsøger massevis af danskere at booke frisørtider, hvilket har fået flere online bookingtjenester til at gå ned, oplyser DR.

Hos et af landets største bookingsystemer for frisører, Bestilling.nu, er det ikke muligt at komme igennem til en tidsbestilling.

Hos Hairtools, der har omkring 1.500 frisørsaloner tilknyttet, er der i øjeblikket omkring 21.000 brugere i kø, skriver mediet.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    Sådan er teknologi og design med til at skabe vellykkede hybridmøder

    Måden vi mødes på har ændret sig. Så hvorfor ser vores mødelokaler stadig ens ud?

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

    Philip Jacobi Zahle

    55,7° North (a Beautiful Things company)