Sundhed.dk og Min Sundhed-appen blev lagt ned: Nu vil direktøren opruste systemerne

Tirsdag blev Sundhed.dk og MinSundhed-appen mødt af et massivt pres, der endte i nedbrud og lange svartider. Nu vil direktøren opruste med endnu flere servere, så systemerne kan holde til presset fra danskere, der skal tjekke coronapasset.

Artikel top billede

Tirsdag morgen var MinSundhed-appen nede og Sundhed.dk måtte tage et køsystem i brug.

Brugerne stormede nemlig ind på platformene for at se deres coronapas, der meget snart bliver en stor del af danskernes hverdag.

Platformene havde svært ved at holde til presset, men det skal snart være slut, skriver DR.

Morten Elbæk Petersen, der er direktør for Sundhed.dk, som står bag begge platforme, vil nemlig opruste systemerne.

"Vi har ret store ambitioner om at træde nogle skridt op, men det tager noget tid, og vi må samtidigt holde fokus på den udfordring, vi har lige nu, og se på, hvordan kan vi håndtere det," siger han og tilføjer:

Ved juletid opjusterede Sundhed.dk med døgnteknikere og gik fra en til fire servere. Nu lyder ambitionen at gå fra fire til seks, hvilket allerede er ved at blive implementeret, tilføjer direktøren.

Læs også: Min Sundhed-appen er nede: Danskerne vælter ind for at tjekke coronapas

Sent mandag aften præsenterede folketingets partier på nær Nye Borgerlige den samlede genåbningsplan. Her blev både Sundhed.dk og MinSundhed-appen nævnt af Mette Frederiksen (S).

Dette udløste den store brugerstrøm mod platformene tirsdag morgen.

Planen indebærer nemlig, at coronapasset fremover skal bruges som adgangsbillet til blandt andet restauranter, frisører og koncerter.

Om to måneder vil direktør Morten Elbæk Petersen ikke længere stå med dette problem på hånden, da Netcompanys nye coronapas-app skulle være klar ultimo maj.

Det kan du læse mere om her: Få overblikket over coronapasset: Sådan vil din digitale adgangsbillet fungere

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Comm2ig

    Er vanens magt den største trussel for cirkulær transformation i IT-branchen?

    IT-branchen står for 4% af CO2-udledningen, men vi udskifter vores udstyr langt oftere, end behovet retfærdiggør.

    Navnenyt fra it-Danmark

    EG Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Søren Jermiin Olesen som Senior Product Manager. Han skal især beskæftige sig med finans- og debitorstyring i det offentlige med ansvar for økonomistyringssystemet EG ØS Indsigt. Han kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Han er uddannet Cand. oecon. Han har tidligere beskæftiget sig med økonomi bl.a. i Aarhus Kommune og været med til at udvikle NemØkonom før og efter salget til KMD. Nyt job

    Søren Jermiin Olesen

    EG Danmark A/S

    Sentia har pr. 1. oktober 2025 ansat Morten Jørgensen som Chief Commercial Officer. Han skal især beskæftige sig med udbygning af Sentias markedsposition og forretningsområder med det overordnede ansvar for den kommercielle organisation. Han kommer fra en stilling som Forretningsdirektør hos Emagine. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Hans Christian Thisen som AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til udvikling og implementering af AI- og automatiseringsløsninger. Nyt job

    Hans Christian Thisen

    Norriq Danmark A/S